Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Otevřený dopis účastníkům protestních shromáždění

31. 01. 2021 18:36:57
Současná hygienická omezení jsou jen pověstnou špičkou ledovce, ohrožujícího základy této civilizace. Nehledě na nesčíslná varování, překračujeme jednu limitu za druhou: přemnožení, skleníkové plyny, těžbu surovin a znečištění.

Vážení organizátoři a účastnící protestů proti hygienickým opatřením!

Píšu Vám, protože mám vážné pochybnosti nad smyslem protestů proti vládním hygienických opatřením, které svoláváte a organizujete. Na protestech se účastní veliké množství osob, které se chovají přesně tak, jak by se v současné chvíli chovat neměli. Jsou v těsné blízkosti, valná většina, prakticky 100 % z nich nemá roušku, provolávají hesla a zpívají. Ideální podmínky pro přenos nákazy. To je Vaším cílem?

Zapojujete se do dalšího šíření nemoci ve jménu demokracie a svobody? Bude pro vás svobodou zahlcený zdravotní systém, který nebude moci přijímat další pacienty, příkladně i s jinou diagnózou?

Předpokládám, že nevnímáte svobodu jako specifickou formu jen pro někoho, pro mladé, či pro ty jejichž imunitní systém a celkový stav organismu se s infekcí dobře vypořádá? Svoboda je nesporně důležitá věc, protože nám všem přináší dobro. Svoboda projevu, svoboda vzdělávání, svoboda výběru partnera, svoboda podnikání, to jsou všechno partikulární svobody, které posouvají společnost do vyšší úrovně. Ale svoboda, jako mnoho atributů, nemá jenom jeden rozměr. Svoboda bez odpovědnosti je ale prázdný a nefunkční model, odsouzený k zániku. Lze snad vnímat svobodu jako možnost dělat bez rozmyslu, cokoliv se mi zachce?

Charakterizovali byste například vzornou spolupráci vlády, hygienických orgánů i veřejnosti na Tchaj-wanu jako projev nesvobody? Za dobu celého trvání pandemie bylo v zemi, která má 23 milionů obyvatel identifikováno během celé doby pandemie do začátku prosince pouhých 700 pozitivních případů. Je to výsledek teroru, nebo odpovědnosti k sobě a k ostatním? I v českých mediích jsme mohli vidět žluté boxy mezi žáky v tchajwanských školách; pro Vás jsou zřejmě omezením svobod a symbolem útlaku.

Ano, jsme specifický národ: Znám desítky osob, kteří bojkotují nařízení a vesele se scházejí na večírcích, nejsem jistě sám, který jsem viděl dost lidí ve veřejné dopravě, kteří se ostentativně producírovali bez masky, dávaje svým výrazem nepokrytě najevo, co si o zarouškovaných spoluobčanech myslí. Vím o skupinách, které se v ilegalitě scházejí, aby si společně zazpívaly.

Na Tchaj-wanu jistý ministr navrhl, že by se ve veřejných dopravních prostředcích nemusely nosit roušky, a následovaly protesty nespokojených občanů, kteří to vnímali jako ohrožení. Vedle toho Tchaj-wan solidárně poskytl různým zemím ochranné roušky. Na Tchaj-wanu se neomezila výuka ani výroba, to také můžeme chápat jako důsledek odpovědnosti. Jistě, je to ostrov, na nějž se dostanete jenom letadlem nebo lodí a na roušky jsou Tchajwanci zvyklí.

Bylo by možné označit opatření české vlády za chaotická a místy si protiřečící. S pandemií tohoto druhu ale nemáme zkušenost, takže bychom měli vycházet z principu solidarity a předběžné opatrnosti. Je pro Vás solidarita negací svobody?

Pandemie covidu je patrně jen malou ukázkou toho, co nás v brzké budoucnosti pravděpodobně čeká. Omezení díky emisím skleníkových plynů na sebe jistě nedají dlouho čekat a bohužel pochybuji, že se budou odehrávat v rámci dobrovolné skromnosti.

Nadcházející desetiletí budou podle všeho vyžadovat omezení se prakticky ve všem, jako důsledek naší klimatické nezodpovědnosti k sobě, celé planetě a všem jím obyvatelům. Na základě nových vědeckých poznatků by bylo velmi správné omezit lety, i cestování obecně, měla by se zásadně snížit spotřeba masa a spotřeba pro spotřebu, hnaná reklamou. Na základě vědeckých poznatků bychom měli ze všech sil odstraňovat ze vzduchu oxid uhličitý, žít životy s nižší spotřebou všeho a zbavit se velké části našich materiálních závislostí.

Měla by padnout celá neproduktivní odvětví a lidé by měli začít dělat potřebné věci. Omezení by se měla důsledně dodržována, protože v sázce bude nejenom přežití mladých a zdravých, ale přežití všech. Bude to pro mnohé velmi bolestné. Přeji nám hodně sil!

Autor: Milan Smrž | neděle 31.1.2021 18:36 | karma článku: 46.16 | přečteno: 9235x

Další články blogera

Milan Smrž

V něčem se Kazachstán podobá České republice

Před nedávnem jsem byl účastníkem energetického a ekologického semináře v kazachstánské Karagandě a rád bych sdílel některé skutečnosti česko-kazašských podobností.

5.12.2022 v 12:34 | Karma článku: 10.52 | Přečteno: 400 | Diskuse

Milan Smrž

Bytová politika v Čechách a v sousedních zemích

Domácí bytová politika je mizerná, lépe řečeno žádná. Nestaví se sociální byty, v nedostatečné míře se domy se v dostatečné míře nesanují, staví se nové projekty bez fotovoltaiky na střechách a fasádách. Řešení ale existuje.

19.4.2022 v 8:18 | Karma článku: 17.82 | Přečteno: 606 | Diskuse

Milan Smrž

O vítr a slunce se války nepovedou

Stálé propojení válek, násilí a nespravedlnosti s energií je evergreenem. Otroci, uhlí, ropa, plyn i uran představovaly cíle válečného snažení, ale současně byly i válečnými prostředky. Od antiky až do dnešních dnů.

21.3.2022 v 20:40 | Karma článku: 13.33 | Přečteno: 325 | Diskuse

Milan Smrž

Jezdec na koni sinavém – smrt (IV.díl seriálu)

Mohlo by se zdát, že smrt je kvintesencí všech předešlých apokalyptických jezdců. Jak válka, tak nemoci a hladomor za sebou nechávají mrtvé. Proč je tedy mezi apokalyptickými jezdci ještě další zvaný smrt?

15.2.2022 v 10:59 | Karma článku: 7.83 | Přečteno: 179 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Richard Peterka

Greta se zlobí: Švédsko snížilo budget na ochranu klimatu

Švédská vláda se ocitla pod palbou poté, co snížila rozpočet země na ochranu klimatu a zároveň přiznala, že tím výrazně zvýší emise oxidu uhličitého.

27.9.2023 v 17:20 | Karma článku: 10.08 | Přečteno: 94 | Diskuse

Kateřina Kešnerová

Komu slouží ekoaktivisté?

Ekologičtí aktivisté dnes opět protestovali. Tentokrát jim vadí ČEZ, Komerční Banka, Daniel Křetínský i energeticko-klimatický plán. Komu naopak svými aktivitami pomáhají?

26.9.2023 v 10:38 | Karma článku: 28.77 | Přečteno: 634 | Diskuse

Helena Herynková

Zvířata a jejich pomoc

Každé setkání se zvířetem nás ovlivňuje a zanechá v nás nesmazatelnou stopu. Zda ale zvířata skutečně umějí léčit a přinést člověku tolik kýženou psychickou pohodu, to prozradí čtivá publikace Léčivá síla zvířat.

13.9.2023 v 11:48 | Karma článku: 3.77 | Přečteno: 97 | Diskuse

Jiří Kment

Likvidace stromů v parku Danuše Muzikářové

Developer chce nový obchodní komplex v centru Brna. Vzhledem k plánované velikosti objektu by mu 2 patra garáží pod objektem nestačily. Ale vedle je přece volná nezastavěná plocha, Park Danuše Muzikářové, dříve Park Rooseveltova.

11.9.2023 v 0:59 | Karma článku: 14.97 | Přečteno: 639 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Stačí nechat přírodu pracovat

O víkendu jsem si na zahradě opravdu máknul. Plánoval jsem to, ale dřív to nešlo (příliš vedro, příliš mokro). A co jsem to dělal? Odvozil jsem kolem poloviny kompostu.

4.9.2023 v 9:57 | Karma článku: 14.10 | Přečteno: 288 | Diskuse
Počet článků 52 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 968

Působil jsem na katedře energetiky VŠCHT. Jsem autor a spoluautor desítek odborných publikací a patentů a od roku 2003 viceprezident evropské asociace EUROSOLAR, usilující o úplnou náhradu fosilních a jaderných zdrojů obnovitelnými. Účastník rozvojových projektů v Zambii 2005-2010. Baví mě ekologická výchova a práce s mládeží.

Kdybyste se chtěli dozvědět víc o obnovitelné energetice,  o její perspektivě i o zásadních limitách současné civilizace, rád k vám přijedu na přednášku s diskuzí. Napište na: milan.smrz(et)eurosolar.cz

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...