Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Úspěšné evropské komunity se 100% obnovitelné elektřiny (Díl I)

30. 10. 2020 14:55:59
U nás nemají obnovitelné zdroje na růžích ustláno. Jsou ostrakizovány s odůvodněním, že u nás nejsou vhodné podmínky. Toto tvrzení není založeno na žádných studiích, pouze odráží zájmy oligarchů fosilně jaderného průmyslu.

V několika pokračováních přiblížím lokální evropské projekty, které do současnosti dosáhly zásobování energií z obnovitelných zdrojů, nejméně v oblasti spotřeby elektřiny. V seznamu jsou uvedena místa, která mají obdobné podmínky jako Česká republika, tedy nejsou uvedena místa v blízkosti moře, ani místa s velkými vodními elektrárnami. Obnovitelné zdroje vyrábějí elektřinu levněji a s menšími externími náklady, než jaderné nebo fosilně provozované elektrárny.

Region ALLER-LEINE-TAL, Dolní Sasko, SRN

počet obyvatel: 60 087 (2017)

rozloha: 622 km2

Implementace: Region vyrábí elektřinu z 55 větrných elektráren, vyrábí bioplyn (13 MW) a má FVE (14 MW) a z některých menších říčních vodních elektráren. K dosažení 100% obnovitelného tepla rozšíří region využívání již používaných technologií, včetně geotermální energie, biomasy k vytápění, sítě dálkového vytápění a zlepšování energetické účinnosti. V zájmu zvýšení úspor energie nabízejí obce energetické audity a poradenství. Region inicioval vzdělávací programy v místních školách s cílem zapojit a vzdělávat studenty v činnostech souvisejících s obnovitelnou energií. https://www.lokalkompass.de/ennepetal/c-politik/energie-kennt-keine-grenzen-die-laendliche-region-aller-leine-tal-versorgt-auch-die-umliegenden-staedte-in-zukunft-regenerativ_a197171

Region ALZEY-LAND, Porýní – Falc, SRN, počet obyvatel: 24 805 (2017), rozloha: 173,87 km²

Implementace: Již v roce 2010 dosáhl region 100% ve výrobě obnovitelné elektřiny. Aby dosáhl 100% obnovitelné energie také v oblasti vytápění a dopravy, usiluje se o další rozšíření stávající infrastruktury pro obnovitelné zdroje energie. V současné době vyrábějí elektrárny na obnovitelnou energii v regionu Alzey více elektřiny, než kolik spotřebují její obyvatelé. 38 větrných turbín pokrývá v průměru 91% poptávky po elektřině. Zbytek pochází ze dvou bioplynových stanic, vodní elektrárny a 156 solárních elektráren.

BRUCHMÜHLBACH-MIESAU, Porýní-Falc, SRN, počet obyvatel: 10 500, plocha: 26,86 km²

Pro dosažení cíle 100% elektřiny OZE se starosta nejprve obrátil na úřady americké armády s plánem umístit solární fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 1 MW na střechu skladů ve vojenské základně. Projekt byl schválen v roce 2012 místními americkými vojenskými úřady i německými úřady. Navrhované elektrárny měly posílit energetickou infrastrukturu obce. Do té doby již provozovala větrnou farmu 10 turbín, které generovaly ročně 37 GWh, bioplynové stanice s 2,7 GWh a více než 200 střešních solárních systémů s výrobou 2 GWh. Když byla v roce 2013 dokončena větrná farma s 5 turbínami, vyrobila dalších 47 GWh. Od této chvíle vyprodukovala komunita Bruchsmühlbach-Miesau 290% své poptávky po elektřině. Větrné farmy se těšily v této oblasti podpoře kvůli silné místní účasti a důrazu na vytváření regionálních hodnot.

DARDESHEIM, Sasko-Anhaltsko, SRN, počet obyvatel: 750 (2011), rozloha: 0,952 km²

OZE: 38 větrných turbín s celkovým výkonem 134,5 MW (2018) , devět solárních elektráren, topné systémy na bázi biomasy, domácí solární kolektory

Implementace: Dardesheim je průkopníkem ve využívání obnovitelných zdrojů energie v Německu, od doby, kdy byla v Sasku-Anhaltsku v roce 1993 postavena jedna z prvních větrných turbín. Tento větrný park se rozšířil v roce 1994 po dohodě se společností vyrábějící větrné turbíny. Místní kopec Druiberg je pokryt 32 větrnými turbínami s celkovou kapacitou odpovídající zhruba čtyřicetinásobku celkové roční spotřeby elektřiny v Dardesheimu či 15násobku celkové spotřeby energie, včetně vytápění nebo chlazení a paliva pro dopravu. Do roku 2017 bylo do systému přidáno sedm dalších větrných turbín a úložný systém baterií, který kompenzuje účinky proměnlivých povětrnostních podmínek. Devět solárních elektráren od roku 2005 jednu třetinu poptávky Dardesheimu. Domácí solární kolektory na střechách zajišťují teplou vodu a ve městě je několik topných systémů na biomasu. V roce 2005 začaly dvě místní automobilové společnosti nabízet výměnu motorů na naftu s bionaftou z domácího řepkového oleje. V blízkosti radnice byla postavena nabíjecí stanice pro elektromobily. Dvouměsíčník informační list „Dardesheimer Windblatt“ je dodáván do každé domácnosti a poskytuje informace o vývoji energetického projektu. Větrný park nabízí prohlídky s průvodcem. Úspěch města lze připsat transparentnosti doprovázející celkový proces. Více

FREIAMT, Baden-Württemberg, SRN počet obyvatel: 4187 (2017), plocha: 52,92 km²

Implementace: Freiamt spotřebovává ročně 12,000 MWh a z obnovitelných zdrojů generuje 15,400 MWh ročně. Od roku 2009 je 120 domů vytápěno dřevěnými peletami, 75 domů používá dřevní štěpku a 150 domů solární tepelné kolektory. Je instalováno 300 solárních fotovoltaických systémů. Město chce zvýšit využití energie z obnovitelných zdrojů a přejít k obnovitelným zdrojům pro dopravu. Městys dosáhl 100% cíle řadou malých kroků proto, aby se místní obyvatelé mohli seznámit s technologiemi a jejich výhodami. Začalo se komunitními projekty; nejprve byla ve spolupráci postavena větrná farma se dvěma turbínami. Místní občané si mohl zakoupit akcie větrného parku za minimální cenu 3,000 euro. Dalším krokem pak byla instalace FVE na radnici a na střechy hospodářských budov. Kombinací solární fotovoltaické a větrné energie je městečko schopno vyvažovat výrobu energie v důsledku měnících se povětrnostních podmínek. Kromě solární energie farmáři také instalovali malé kogenerační jednotky na bioplyn ze zemědělského odpadu na metan. Kombinace systémů obnovitelné energie je úspěšná. Dnes v městě existuje pět větrných turbín, díky nimž je městečko nejen 100% obnovitelným spotřebitelem, ale také vývozcem energie. Městečko nyní produkuje přibližně 14 milionů kWh energie ročně - přibližně o 3 miliony kWh více, než spotřebuje.

GROSSBARDORF, Bavorsko, SRN, počet obyvatel: 889 (2017), plocha: 16,54 km²

OZE: Solární fotovoltaická farma, bioplynová stanice, kogenerační zařízení a síť dálkového vytápění.

Implementace: V malé bavorské vesnici Großbardorf investovali místní občané během čtyř let kapitál v hodnotě 19 milionů dolarů na vývoj střešních a velkých solárních systémů spolu s bioplynovou stanicí, která kombinuje výrobu tepla a elektřiny (CHP), a dodává teplo do lokální topné sítě. Společně projekty generují 400% elektřiny, vzhledem ke spotřebě vesnice a 50% poptávky po vytápění. Großbardorf zvažuje expanzi do nových obchodních příležitostí, které se spoléhají na vyspělou topnou síť. Jedním příkladem jsou místní nádrže pro chov ryb, které k ohřevu vody využívají teplo z bioplynových stanic. Také občané se podílejí na energetickém úsilí Großbardorfu různými způsoby. Komunita se například rozhodla investovat do solárních panelů pro novou střechu městského fotbalového stadionu výměnou za sezónní lístky na utkání. Příjem z elektřiny vyrobené solárními panely pokrývá náklady na novou střechu. Úspěch obce v oblasti obnovitelné energie by nebyl možný bez zákona o obnovitelných zdrojích (EEG), německého tarifu výkupu (FIT). Zákon zaručuje připojení obnovitelných zdrojů do sítě, platbu veškerých potřebných upgradů sítě ze strany energetických společností a adekvátně dlouhodobou platbu výrobcům energie z obnovitelných zdrojů za veškerou elektřinu, kterou dodají do sítě.

Autor: Milan Smrž | pátek 30.10.2020 14:55 | karma článku: 8.12 | přečteno: 440x

Další články blogera

Milan Smrž

V něčem se Kazachstán podobá České republice

Před nedávnem jsem byl účastníkem energetického a ekologického semináře v kazachstánské Karagandě a rád bych sdílel některé skutečnosti česko-kazašských podobností.

5.12.2022 v 12:34 | Karma článku: 10.52 | Přečteno: 400 | Diskuse

Milan Smrž

Bytová politika v Čechách a v sousedních zemích

Domácí bytová politika je mizerná, lépe řečeno žádná. Nestaví se sociální byty, v nedostatečné míře se domy se v dostatečné míře nesanují, staví se nové projekty bez fotovoltaiky na střechách a fasádách. Řešení ale existuje.

19.4.2022 v 8:18 | Karma článku: 17.82 | Přečteno: 606 | Diskuse

Milan Smrž

O vítr a slunce se války nepovedou

Stálé propojení válek, násilí a nespravedlnosti s energií je evergreenem. Otroci, uhlí, ropa, plyn i uran představovaly cíle válečného snažení, ale současně byly i válečnými prostředky. Od antiky až do dnešních dnů.

21.3.2022 v 20:40 | Karma článku: 13.33 | Přečteno: 325 | Diskuse

Milan Smrž

Jezdec na koni sinavém – smrt (IV.díl seriálu)

Mohlo by se zdát, že smrt je kvintesencí všech předešlých apokalyptických jezdců. Jak válka, tak nemoci a hladomor za sebou nechávají mrtvé. Proč je tedy mezi apokalyptickými jezdci ještě další zvaný smrt?

15.2.2022 v 10:59 | Karma článku: 7.83 | Přečteno: 179 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Richard Peterka

Greta se zlobí: Švédsko snížilo budget na ochranu klimatu

Švédská vláda se ocitla pod palbou poté, co snížila rozpočet země na ochranu klimatu a zároveň přiznala, že tím výrazně zvýší emise oxidu uhličitého.

27.9.2023 v 17:20 | Karma článku: 11.21 | Přečteno: 100 | Diskuse

Kateřina Kešnerová

Komu slouží ekoaktivisté?

Ekologičtí aktivisté dnes opět protestovali. Tentokrát jim vadí ČEZ, Komerční Banka, Daniel Křetínský i energeticko-klimatický plán. Komu naopak svými aktivitami pomáhají?

26.9.2023 v 10:38 | Karma článku: 28.77 | Přečteno: 634 | Diskuse

Helena Herynková

Zvířata a jejich pomoc

Každé setkání se zvířetem nás ovlivňuje a zanechá v nás nesmazatelnou stopu. Zda ale zvířata skutečně umějí léčit a přinést člověku tolik kýženou psychickou pohodu, to prozradí čtivá publikace Léčivá síla zvířat.

13.9.2023 v 11:48 | Karma článku: 3.77 | Přečteno: 97 | Diskuse

Jiří Kment

Likvidace stromů v parku Danuše Muzikářové

Developer chce nový obchodní komplex v centru Brna. Vzhledem k plánované velikosti objektu by mu 2 patra garáží pod objektem nestačily. Ale vedle je přece volná nezastavěná plocha, Park Danuše Muzikářové, dříve Park Rooseveltova.

11.9.2023 v 0:59 | Karma článku: 14.97 | Přečteno: 639 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Stačí nechat přírodu pracovat

O víkendu jsem si na zahradě opravdu máknul. Plánoval jsem to, ale dřív to nešlo (příliš vedro, příliš mokro). A co jsem to dělal? Odvozil jsem kolem poloviny kompostu.

4.9.2023 v 9:57 | Karma článku: 14.10 | Přečteno: 288 | Diskuse
Počet článků 52 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 968

Působil jsem na katedře energetiky VŠCHT. Jsem autor a spoluautor desítek odborných publikací a patentů a od roku 2003 viceprezident evropské asociace EUROSOLAR, usilující o úplnou náhradu fosilních a jaderných zdrojů obnovitelnými. Účastník rozvojových projektů v Zambii 2005-2010. Baví mě ekologická výchova a práce s mládeží.

Kdybyste se chtěli dozvědět víc o obnovitelné energetice,  o její perspektivě i o zásadních limitách současné civilizace, rád k vám přijedu na přednášku s diskuzí. Napište na: milan.smrz(et)eurosolar.cz

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...