Pátek 21. února 2020, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. února 2020 Lenka

Zeman, Kubera a Vondráček o klimatu a energii – prolhané novoroční poselství

16. 01. 2020 20:53:56
Vysocí ústavní činitelé nám ve svých novoročních projevech popřáli všechno nejlepší do nového roku, nicméně jejich poselství do let dalších je ve svých důsledcích více než tristní.

Pan předseda senátu Kubera nás varoval před zelenou tsunami, která se blíží se Západu a nevnímá, že má podporu desítek tisíc vědců a významných osobností a nepřipouští si, že současná civilizace hraje vabank s budoucností mladé generace. Proč nás například varuje před elektromobilitou, která při napájení obnovitelným proudem a s důslednou recyklací a opětovným použitím materiálů (čemuž se nelze vyhnout) má mnohem nižší ekologický impakt?

Nepřišlo mu na mysl, že vlny odporu proti elektromobilům zdvihají ti, kteří profitují na ropě, majitelé a vlastníci těžebních práv a ropné společnosti, již tradičně napojené na politické vládnoucí systémy?

To pan předseda Senátu nevnímá 12,6 milionů lidských životů, které podle WHO zemřou ročně na vrub znečištěného životního prostředí na světě. Je to téměř dvojnásobné množství obětí než za apokalypsy druhé světové války. Padli na oltář pyromanickým orgiím hospodářského růstu orientovaným na zájmy společensky minoritní skupiny profitérů fosilního hospodářství?

Podle materiálu Národní akademie Spojených států je nutné omezit užívání fosilních paliv a omezit emise skleníkových plynů i vznikajících aerosolů, které jsou příčinou průměrných 3,6 milionů lidských obětí ročně. Je to panu předsedovi málo? Toužíte spalovat ve jménu ekonomického rozvoje další ropu?

Planeta se pane senátore nezhroutí, nebudeme-li ale mobilizovat dostupné (i v tuto chvíli nedostupné) zdroje a možnosti, může to pravděpodobně znamenat nárůst teploty o 4 až 5°C do konce století s nejtragičtějšími následky pro lidskou civilizaci a život na této planetě. Globální destrukci ekosystémů, ztrátu přímořských oblastí, masovou klimatickou migraci, ztrátu zemědělské produkce a nepředstavitelný společenský chaos pravděpodobně následovaný násilím a občanskými i intervenčními válkami.

Na klimatické konferenci v Paříži jsme dohodli hraniční zvýšení teploty na 1,5°C. Pro Německo, které má dnes v celkovém energetickém mixu pouhých 15 % energie z OZE by to, podle profesora Volkera Quaschninga znamenalo ukončit emise skleníkových plynů do konce roku 2035, tj. za 15 let a tudíž přijmout zcela zásadní politická rozhodnutí. O této nutnosti bohužel ve Vašem projevu nezaznělo ani slovo. Je to nezodpovědné.

Rovněž pan Kubera opomněl dodat, že hlavní důvod, proč doplácíme na fotovoltaiku vysoké částky, není věcí technologie, ale politiky, která po celých sedm let dostatečně nesnížila výkupní ceny fotovoltaické elektřiny na reálnou úroveň, odpovídající výkupním cenám okolních zemí a v roce 2010 byla výkupní cena vyšší o 61 %, tak jako to udělali v Německu.

Ve svém projevu pan předseda Senátu lehce zpochybnil vědecký konsenzus, který byl osvojen většinou vědeckých institucí, například v pracích Skeptical science, Environmental Research Letters či kompendia v The Guardian a mnoha dalších. Shodují se na tom, že není pochyb o lidské příčině klimatické změny.

Ne jinak pan předseda Parlamentu Vondráček. Kde vzal jistotu, že obnovitelnými zdroji bychom pokryli jen malou část naší energetické spotřeby? Patrně neví, že nedaleko hranic ČR žijí stovky tisíc obyvatel, kteří jsou zásobování obnovitelnou energií, jako například spolková země Burgenland, německý okresy Lüchow-Danneberg nebo Rhein-Hunsrück nebo města jako Hassfurt a zdaleka nemají nedostatek elektřiny, jak se snažil pohrozit, protože jsou významnými vývozci lokálně vyráběné elektřiny. Tyto regiony neleží na moři, ani ve slunné Itálii či Řecku. Mají geografické a klimatické podmínky velmi podobné naším.

Považuje za racionální plánovat otevření nových jaderných elektráren v ČR jako náhradu odstavených Dukovan sedmnáct let poté, co bude uzavřena poslední německá elektrárna? Jak bude pokryt zbytek spotřeby? Jak teplo a mobilita? Z „malé produkce obnovitelných zdrojů“? Na základě dosavadního vývoje technologií obnovitelné energetiky a akumulace, a s ohledem na vysoké budoucí investice do těchto technologií lze očekávat další snižování cen elektřiny z fotovoltaiky a větru.

Již dnes jsou levnější než všechny ostatní zdroje, a jádro, jak vidíme ve Finsku a Francii, stále dražší. Pakliže postavíme naši energetiku na velkých, špatně regulovatelných zdrojích – jaderných elektrárnách – jak bude jejich provoz reagovat na intermitentní dodávky obnovitelné elektřiny? Bude se vypínat drahé jádro, které by se tak nesplatilo, nebo levné větrné a sluneční zdroje a elektřina bude tak dražší? Nebylo by racionálnější investovat vedle obnovitelných zdrojů do moderních technologií velkoobjemové akumulace?

K antiklimatickému pohledu se přiklonil i prezident Zeman. Bagatelizovat současnou klimatickou změnu slovy „klima se vždycky měnilo“ považuji za cynismus nejvyššího stupně. Srovnávat přirozenou a antropicky podmíněnou změny klimatu nelze. Nárůst teploty mezi poslední dobou ledovou a interglaciálem byl 3,5 - 4 °C, a víme, že tento teplotní rozdíl přispěl k omezení života na velkých částech kontinentů.

Tato teplotní změna ale trvala podle studie asi 10 – 12 tisíc let a neprobíhala v desetiletích či stoletích, jak je tomu u civilizačně podmíněné klimatické změny. Změny koncentrace oxidu uhličitého v době ledové, resp. meziledové variovaly mezi 180 resp. 280 ppm, zatímco dnešní koncentrace již dosáhla 410 ppm a stále roste. Navíc si většina bohužel neuvědomuje, že následky jsou zatíženy zpožděním.

Našim politikům patrně nestačí 27.000 vědců jen z německy mluvících oblastí, ze sdružení Scientist for Future, kteří podporují oprávněnost požadavků statisícových mládežnických setkání, ani kompendium faktů o klimatu? Ani nově publikovaná studie o 100% konsenzu ve věci antropicky způsobené změny klimatu, publikovaných v 11.600 peer- reviewed článcích?

Klima není ideologie, jak se nám snažíte posunovat, ale holá skutečnost a významný ekonomický faktor. Podle UBA – pracovního orgánu Ministerstva životního prostředí, ochrany přírody a jaderné bezpečnosti SRN zapříčiní každá tuna vypuštěného oxidu uhličitého v následujících desetiletích škodu 180 euro. Obsáhlá zpráva Sir Nicholase Sterna z roku 2006 v podstatě nehovoří o ničem jiném.

Pakliže nebude klimatická politika a zdanění fosilních paliv sledovat podobné schéma, padnou náklady na hrazení škod způsobených emisemi skleníkových plynů na současnou mladou generaci. Tomu říkáte, že žijeme v nejlepší době a tleskáte tomu, že náš životní standard stále poroste – na dluh mladé generace?

Chápu, že pro značnou část populace nejsou data a fakta rozhodujícím faktorem jejich uvažování a jeho změna je pomalá. Mnohdy se ráda identifikuje s mocnými. O to větší odpovědnost by pak měla ležet na vrcholných politicích.

Hluboce se za postoje našich vrcholných politiků stydím.

Autor: Milan Smrž | čtvrtek 16.1.2020 20:53 | karma článku: 16.64 | přečteno: 875x

Další články blogera

Milan Smrž

Otevřený dopis ministru Karlu Havlíčkovi

Je koncept české energetiky negující nejnovější trendy zárukou přijatelné budoucnosti? Máme u nás výjimečné podmínky, nesvítí, nefouká a neroste? A nebo leží problém jinde?

10.11.2019 v 8:05 | Karma článku: 10.09 | Přečteno: 544 | Diskuse

Milan Smrž

Zajímá středoškoláky z Plzně udržitelnost?

Před měsícem jsem měl přednášku na plzeňském gymnázium Františka Křižíka pro asi 140 studenek a studentů. Vyzval jsem je, aby mě poslali otázky z oblasti energetiky, klimatu a udržitelnosti. Zde jsou otázky i odpovědi.

29.5.2019 v 17:46 | Karma článku: 14.86 | Přečteno: 914 | Diskuse

Milan Smrž

Základní aktivity, které bychom měli realizovat, abychom přežili

Obdobný text byl začátkem ledna 2019 zaslán všem předsedům poslaneckých klubů a byl otištěn v evropském časopise SOLARZEITALTER 1/2019

26.5.2019 v 20:27 | Karma článku: 14.82 | Přečteno: 558 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Vladimír Zeman

Tenhle způsob zimy zdá se mi poněkud ....

Tak hydrologové by mohli být snad spokojeni. Prší docela dost a tím, že je poměrně a nezvykle na zimu, teplo, tak ta dešťová voda neodtéká, ale zapíjí se do země. A tím snad doplňuje deficit podzemní vody.

21.2.2020 v 10:42 | Karma článku: 22.05 | Přečteno: 412 | Diskuse

Štěpán Zemek

Přemnožená vysoká?

Za takové stavy mohou sami myslivci a lhostejná státní správa. A vlastníci honebních pozemků stále ještě tahají za kratší konec.

16.2.2020 v 10:30 | Karma článku: 24.42 | Přečteno: 596 | Diskuse

Dušan Póč

Mnoho povyku pro nic! Zbytečně…

Členové hnutí Extinction Rebellion Vsetín rozmístili na stromy ve vsetínské městské části Rybníky vzkazy ilustrující jejich nesouhlas s požadovaným kácením dřevin. Stromů, jež mají jít k zemi kvůli opravám inženýrských sítí.

14.2.2020 v 9:41 | Karma článku: 26.43 | Přečteno: 718 |

Tomáš Flaška

Moraváci, gratuluji Vám! Už skoro nic nepostavíte.

Děti země vydaly závažné prohlášení. Nyní se budou soustředit hlavně na povolování silnic a dálnic na Moravě a ve Slezsku. Čechy budou odsunuty na druhou kolej.

6.2.2020 v 18:16 | Karma článku: 39.46 | Přečteno: 2186 | Diskuse

Jan Ferenc

Úděl veskrze rudý

Došlo na otázku, jak se Evropský zelený úděl, vyhlášený loni na podzim novou předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, bude platit. Zatím byl zveřejněn návrh, kolik to bude stát.

6.2.2020 v 16:08 | Karma článku: 32.68 | Přečteno: 1134 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 890

Působil jsem na katedře energetiky VŠCHT. Jsem autor a spoluautor desítek odborných publikací a patentů a od roku 2003 viceprezident evropské asociace EUROSOLAR, usilující o úplnou náhradu fosilních a jaderných zdrojů obnovitelnými. Účastník rozvojových projektů v Zambii 2005-2010. Baví mě ekologická výchova a práce s mládeží.

Kdybyste se chtěli dozvědět víc o obnovitelné energetice,  o její perspektivě i o zásadních limitách současné civilizace, rád k vám přijedu na přednášku s diskuzí. Napište na: milan.smrz(et)eurosolar.cz

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Sex máme se ženou několikrát denně, mobil do ložnice nesmí, říká Bieber

Justin Bieber (25) prozradil svůj recept na úspěšné manželství. Důležité prý je, najít k sobě toho pravého člověka....

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...