Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Otevřený dopis ministru Karlu Havlíčkovi

Je koncept české energetiky negující nejnovější trendy zárukou přijatelné budoucnosti? Máme u nás  výjimečné podmínky, nesvítí, nefouká a neroste? A nebo leží problém jinde?

Vážený pan ministr

Doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

Vážený pane ministře,

obracím se na Vás ve věci energetické koncepce České republiky, protože postrádám v české energetické diskuzi prostor pro řešení s vysokou penetrací obnovitelných zdrojů energie (100%).

Myšlenka úplného zásobování obnovitelnou energií není ani ojedinělá, neodborná či nerealistická, jak se někdy prezentuje. V teoretické rovině existuje mnoho národních a světových scénářů, které byly vytvořeny kredibilitními organizacemi, jako například již starší 100% renewable elektricity. A  road map to 2050 for Europe and North Africa  na níž se podíleli  PricewaterhouseCoopers , Potsdam Institute for Climate Impact Research, International Institute for Applied Systems Analysis  a European Climate Forum (2010), nebo ve stejném roce studie kalifornských profesorů Jacobsona a Delucchiho za Stanfordu, resp. Davisu. Jeden z posledních scénářů (2019)  World Energy Council předkládá různé systémové přístupy k úplnému zásobování obnovitelnou energií. Vedle zmíněných byla publikována celá řada dalších 100% scénářů, například studie UBA pro Německo či 100% Renewable Energy Autonomy in Action  nebo  65% OZE do roku 2030 pro Německo.

Článek z Renewable and Sustainable Energy Reviews hodnotí celkem 45 studií 100% zásobování elektřinou (z nichž některé obsahují více scénářů) z hlediska flexibility a ceny energie. Bylo konstatováno, že existují různé způsoby zajištění flexibility, jako důležité systémové komponenty. Bylo zjištěno, že odhady budoucích cen se rovněž liší;  3 ze 4 scénářů vidí cenu vyšší ve srovnání se soudobým systémem, čtvrtina stejnou a uvádí, že při započtení externalit by cena byla naopak nižší.

Pět zemí EU - Lucembursko, Rakousko, Irsko, Litva a Španělsko již anotovalo zájem o úplné zásobování obnovitelnou elektřinou do roku 2050.

Za jedny z  nejnovějších a komplexních  považujeme scénáře  profesora Christiana Breyera z finské technické univerzity v Lappeenranta. Se svým týmem pracuje již řadu let na návrzích 100% obnovitelného energetického systému. Před rokem a půl  EUROSOLAR.cz  vyjednal  s prof. Breyerem podmínky  pro vytvoření scénáře pro úplné obnovitelné zásobování České republiky  obnovitelnou  energií.

Univerzita Lappeenranta již vytvořila několik scénářů pro různé země a regiony, rovněž lokální scénáře, týkající se Finska, Ukrajiny a Turecka, ale i scénáře pro Evropu a celý svět. Je v nich zahrnut návrh kombinace konkrétního množství a typů obnovitelných zdrojů energie (slunce, vítr, biomasa, krátkodobé a dlouhodobé akumulátory a doplnění sítí).  Jejich propojení je koncipováno tak, aby energetický komplex byl schopný nepřetržitě pokrývat aktuální energetickou spotřebu ve všech segmentech spotřeby - v elektřině, teple a mobilitě.

Model pro Českou republiku bude zpracován jako ostrovní model a navrhuje, aby se elektřina v ČR získávala ze stacionární, resp. jednoose naváděné fotovoltaiky stojící na nevyužité půdě, brownfieldech, ve velké míře integrované do staveb a dopravní infrastruktury, či plovoucí na vodních hladinách; dále z větrné energie z malých větrných elektráren se svislou osou rotace či velkých elektráren s horizontální osou rotace, případně „airborne“ větrných elektráren a dále z kogeneračně z odpadní biomasy v bioplynových generátorech nebo kotlích na biomasu.

Teplo bude zajištěno z kogenerace, tepelných čerpadel, solárně termických zařízení, případně z geotermie.

Mobilita bude zajištěna elektrickými auty, resp. syntetickým palivem vyrobeným z obnovitelně generované elektřiny, oxidu uhličitého nefosilního původu a vody, především se uvažuje metanol nebo dimetylether.

Program obsahuje simulační průběhy založené na reálné spotřebě, rovněž pro období a měsíce s nejvyšší spotřebou a nízkým slunečním osvitem a ekonomickou bilanci úplného zásobování obnovitelnou energií. Pro analogické země a celý svět vycházejí konečné ceny (LCOE) pro rok 2050 nižší, než současné ceny fosilně jaderného systému (52 vs. 70 €/MWh).

Pro rámcově zpracovaný společný model České a Slovenské republiky vychází u elektřiny přibližně 43% ze slunce, 29% z větru a 18% z biomasy.

Jakkoliv jsou teoretické studie zajímavé, jsou praktické realizace v adekvátních klimatických podmínkách mnohem důležitější. Nebylo by korektní srovnávat Českou republiku se zeměmi či regiony s lepšími podmínkami pro implementaci obnovitelné energie jako například Šlesvik -Holštýnskem, Norskem, Islandem či Kostarikou. Reálné příklady úplného zásobování obnovitelnou elektřinou (energií) ve střední Evropě jsou uvedeny v následující tabulce. Žádná z uvedených lokalit není vzdálena od hranic ČR více než 350 km.

 

místo/zeměpozn.
Burgenland/A278.0002013
Mureck/A1.6002007
Hassfurt/D13.4002017
Luechow-Danneberg/D48.4002011
Rhein-Hunsrück/D103.000

Velmi často se uvádí, a tím se obhajuje fosilně jaderná energetická koncepce státu, že u nás nemáme podmínky.

Bizardně působí taková proklamace v kontextu projektu autarkního vícebytového domu ve švédském Vargarda, realizovaného dánsko - švédským partnerstvím firem  Better Energy a Nilsson Energy.  Tato stavba leží ve Skandinávii asi 1000 km na sever od Prahy a je zásobována teplem a elektřinou pouze z fotovoltaiky na vlastní střeše s tím, že přebytečná elektrická energie se ukládá do vodíku a z něj se v palivovém článku vytváří teplo a elektřina.  Jak je možné tvrdit, že ve střední Evropě sluneční podmínky nejsou, zatímco tisíc kilometrů severněji, ve Skandinávii, sluneční podmínky jsou, při použití adekvátních technologií, dostačující zásobovat celoročně velký obytný dům?

Špinavé, ale drahé

Ekonomové londýnského think tanku Carbon Tracker analyzovali využití všech 542 uhelných elektráren v EU a došli k závěru, že ztráty 79% zařízení v EU by mohly stát operátory do konce roku celkem  6,6 miliardy euro.

Podle  Carbon Tracker budou německé elektrárny na černé uhlí a lignit nuceny za rok 2019 odepsat ztráty ve výši 1,9 miliardy eur. Podle Carbon Tracker čelí pouze RWE do konce roku ztrátám 975 milionů euro, což je šest procent její hodnoty na akciovém trhu. Uniper může ztratit až 399 milionů eur, Steag 103 milionů a EnBW 67 milionů.

Důvodem klesající ziskovosti uhelných elektráren je cena obnovitelné energie. Provozovatelé by navíc museli od roku 2021 nákladně modernizovat uhelné elektrárny, aby splnily přísnější normy EU v oblasti čistého ovzduší. Rostou rovněž ceny CO2. Bez masivních dotací nebude uhelný průmysl podle studie schopen dlouhodobě obstát v konkurenci. Při zachování výroby elektřiny z uhlí by Česká republika doplatila okolo 2 miliard euro.

Těmto ztrátám by se dalo předejít masivní výstavbou obnovitelných zdrojů energie.

Uhlí není jediné drahé, podle každoročních studií banky Lazard specializované na poradenství a finanční managament velkých světových energetických firem leží v posledních letech LCOE nových větrných a slunečních generátorů v rozmezí mezních nákladů existujících uhelných a jaderných elektráren.

V USA bylo v posledních 5 letech, právě kvůli vysokým mezním nákladům a nízkým cenám obnovitelně generované elektřiny, uzavřeno 5 jaderných elektráren s roční výrobou 38 TWh a v následujících 5 letech se plánuje uzavření 9 jaderných elektráren s výrobou 90 TWh. Z finančních důvodů byla zastavena stavba dvou reaktorů AP 1000  elektrárny  Virgil C. Summer  a  Duke Energy zrušil plány na výstavbu nových jaderných elektráren v Jižní Karolíně a na Floridě.

Vážený pane ministře, Váš nedávný článek v Právu (26.10.t.r.) proti sobě staví uhelnou a jadernou energii; staví proti sobě drahou a špinavou proti drahé a potenciálně problematické energii. Proč neuvažujete energii levnější, decentralizovanou a čistší?

V úctě

Milan Smrž

V Praze 30.10.2019

 

 

Autor: Milan Smrž | neděle 10.11.2019 8:05 | karma článku: 10,48 | přečteno: 584x
  • Další články autora

Milan Smrž

Otevřený dopis k referendu o větrných turbínách v Líšťanech u Loun

Dne 22.března proběhlo v obci Líšťany na Lounsku referendum o výstavbě větrných elektráren. Jen třetina hlasovala pro. Doufejme, že občané za dva roky názor změní. Nebo budeme raději spoléhat na drahou jadernou energii?

24.3.2024 v 9:47 | Karma: 9,76 | Přečteno: 554x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Také jste proti Green Dealu?

Protesty zemědělců v Evropě i mnoho příspěvků na sociálních sitích nesou pečet protestu proti Green Dealu. Kdo tomu tleská?

3.3.2024 v 22:32 | Karma: 21,79 | Přečteno: 6081x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Greenwashing v Dubaji

Po téměř 30 letech nepřinesly klimatické konference COP žádný hmatatelný výsledek. Řeči se vedou a emise rostou. V čím zájmu se tak děje? Může jádro být řešením? Nebo lokální iniciativy přinášející instalace zdrojů a akumulace?

2.1.2024 v 9:12 | Karma: 9,86 | Přečteno: 1454x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Patrně již nejsme racionální bytosti

Otázkou ovšem je, zda jsme vůbec někdy racionální byli, nebo jestli nám ve sebezničujícím rozletu bránil jenom nedostatek technologií a masmediální masáže

19.11.2023 v 17:41 | Karma: 8,57 | Přečteno: 301x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Materiály limitou obnovitelné energie?

Máme dostatek drahých materiálů na výstavbu obnovitelných zdrojů? Máme dost lithia pro akumulátory a dost neodymu pro permanentní magnety elektromotorů a větrných elektráren? Nevadí, že jsou v Číně? Máme jiná řešení?

13.10.2023 v 11:22 | Karma: 6,36 | Přečteno: 320x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Proč není současná zastupitelská demokracie tím nejlepším?

Směřování světa určují agresivní jedinci, jejichž mantrou je boj, hromadění majetku a moci, v podstatě osoby s psychopatickými rysy. Víme o nějaké lepší variantě, která by dala více prostoru odpovědnější a mírumilovnější politice?

10.10.2023 v 19:39 | Karma: 8,83 | Přečteno: 272x | Diskuse| Politika

Milan Smrž

Česká asociální a neekologická cesta z klimatické a energetické krize

Českou společnost stále méně zajímají problémy klimatické změny. Podporujeme jadernou energii, ale nechceme v obcích jaderné úložiště. Odmítáme větrnou energii, i když je nejčistším zdrojem elektřiny.

27.9.2023 v 20:10 | Karma: 9,59 | Přečteno: 436x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

V něčem se Kazachstán podobá České republice

Před nedávnem jsem byl účastníkem energetického a ekologického semináře v kazachstánské Karagandě a rád bych sdílel některé skutečnosti česko-kazašských podobností.

5.12.2022 v 12:34 | Karma: 11,20 | Přečteno: 409x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Bytová politika v Čechách a v sousedních zemích

Domácí bytová politika je mizerná, lépe řečeno žádná. Nestaví se sociální byty, v nedostatečné míře se domy se v dostatečné míře nesanují, staví se nové projekty bez fotovoltaiky na střechách a fasádách. Řešení ale existuje.

19.4.2022 v 8:18 | Karma: 18,05 | Přečteno: 611x | Diskuse| Společnost

Milan Smrž

O vítr a slunce se války nepovedou

Stálé propojení válek, násilí a nespravedlnosti s energií je evergreenem. Otroci, uhlí, ropa, plyn i uran představovaly cíle válečného snažení, ale současně byly i válečnými prostředky. Od antiky až do dnešních dnů.

21.3.2022 v 20:40 | Karma: 14,67 | Přečteno: 409x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Jezdec na koni sinavém – smrt (IV.díl seriálu)

Mohlo by se zdát, že smrt je kvintesencí všech předešlých apokalyptických jezdců. Jak válka, tak nemoci a hladomor za sebou nechávají mrtvé. Proč je tedy mezi apokalyptickými jezdci ještě další zvaný smrt?

15.2.2022 v 10:59 | Karma: 8,41 | Přečteno: 185x | Diskuse| Občanské aktivity

Milan Smrž

Jezdec na koni černém – hladomor (III)

Třetí apokalyptický jezdec – hlad patrně přinese nevětší zkázu. Hlad není něco, co by se dalo zvládnout mezinárodními dohodami, vysláním mírových sborů nebo vynikající lékařskou péčí. Hlad je totální zmar.

11.2.2022 v 20:20 | Karma: 12,25 | Přečteno: 329x | Diskuse| Občanské aktivity

Milan Smrž

Počkáme na čtyři jezdce ? (II)

Jezdec na koni ohnivém – válka. Další díl mikroseriálu o apokalyptických jezdcích. Tentokrát s tématem, které Evropa za posledních sto let vnutila světu dvakrát. Doufejme, že naposledy.

8.2.2022 v 11:45 | Karma: 10,04 | Přečteno: 242x | Diskuse| Občanské aktivity

Milan Smrž

Počkáme na čtyři jezdce?

Soudobá epocha, nazývaná antropocén, či kapitálocén (J.W.More) je vyústěním posledních pěti tisíc let nadvlády člověka nad člověkem a posledních pětiset let absolutní nadvlády peněz a ekonomiky postavené na jejich zmnožování.

6.2.2022 v 9:15 | Karma: 14,18 | Přečteno: 348x | Diskuse| Občanské aktivity

Milan Smrž

Otevřený dopis Petru Fialovi

Spor o jadernou energii rozděluje společnost i Evropu. V diskuzi se ale nebere na zřetel, že nám do limitu 1,5 °C, odsouhlaseného pařížskou dohodou, podle americké agentury MCC zbývá při současných emisích jen sedm a půl let.

4.1.2022 v 19:16 | Karma: 15,26 | Přečteno: 1202x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Parlament hlasuje pro vysoké ceny energií

Dne 14.11.2021 odsouhlasila Sněmovna Parlamentu ČR usnesení o zařazení jaderné energie do taxonometrie udržitelných zdrojů EU. Tímto krokem vložila na krk občanů České republiky bianco šek na budoucí drahou jadernou energii.

15.12.2021 v 17:28 | Karma: 9,11 | Přečteno: 623x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Černý den pro klima v jaderné sněmovně

Nejsem si jist, zda v některé další demokraticky se chápající zemi není v celé sněmovně žádná slyšitelná opozice k jaderné energii. Nejedná se o dědictví totalitního myšlení, které hledá jedno správné řešení, jednu "pravdu"?

17.2.2021 v 8:51 | Karma: 10,22 | Přečteno: 675x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Otevřený dopis účastníkům protestních shromáždění

Současná hygienická omezení jsou jen pověstnou špičkou ledovce, ohrožujícího základy této civilizace. Nehledě na nesčíslná varování, překračujeme jednu limitu za druhou: přemnožení, skleníkové plyny, těžbu surovin a znečištění.

31.1.2021 v 18:36 | Karma: 46,16 | Přečteno: 9235x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Dostavba letiště VH v Praze - noční můra klimatu i Pražanů

Rozhodnutí magistrátu Hlavního města Prahy o rozšíření letiště je pokusem o pokračování krachující neoliberální politiky a nepochopením zásadního ohrožení klimatickou katastrofou. Konec konců i hazardem se zbytky racionality.

10.1.2021 v 16:00 | Karma: 16,25 | Přečteno: 652x | Diskuse| Praha a střední Čechy

Milan Smrž

Příklady úspěšných energetických transformací ve střední Evropě

Třetí a prozatím poslední pokračování seriálu o úspěšných energetických proměnách větších i menších měst a obcí ve střední Evropě. Vybral jsem místa, která jsou převážně klimaticky velmi podobná České republice.

15.11.2020 v 16:55 | Karma: 6,43 | Přečteno: 442x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Počet článků 59
  • Celková karma 15,78
  • Průměrná čtenost 1019x
Působil jsem na katedře energetiky VŠCHT. Jsem autor a spoluautor desítek odborných publikací a patentů a od roku 2003 viceprezident evropské asociace EUROSOLAR, usilující o úplnou náhradu fosilních a jaderných zdrojů obnovitelnými. Účastník rozvojových projektů v Zambii 2005-2010. Baví mě ekologická výchova a práce s mládeží.

Kdybyste se chtěli dozvědět víc o obnovitelné energetice,  o její perspektivě i o zásadních limitách současné civilizace, rád k vám přijedu na přednášku s diskuzí. Napište na: milan.smrz(et)eurosolar.cz

Seznam rubrik