Jak zajistit levnou energii pro všechny

12. 01. 2019 15:11:25
Ač ceny elektřiny rostou, stále je příliš levná, srovnáme-li její cenu s externalitami fosilní či jaderné výroby. Další zdražení by mohlo vést ke snížení spotřeby, doplatily by na ně však chudší vrstvy. Nabízí se win-win řešení.

Zdražování energií, především elektřiny je stálým fenomén, i když teprve v posledních letech doznalo akcelerace. Cena elektřiny má několik složek, jsou to stálé platby, zahrnující poplatky za velikost jističů (rezervovaný příkon), systémové služby, za obnovitelné energie, poplatek operátorovi trhu a daně DPH a daň z elektřiny a za platby proměnné, kterými jsou silová fyzikálně odebraná elektřina a fixní poplatek.

Největší položku v roce 2018 činila v ČR vlastní silová elektřina (asi 45%), distribuce (33%) a poplatek za obnovitelné zdroje (14%), zbytek je rozdělen na další služby. Cena elektřiny na burze EEX se začala zvedat již od konce léta 2016. V roce 2018 se k tomuto nárůstu se přidružil nárůst cen emisních povolenek, který dobře korespondoval s nárůstem cen elektřiny.

Dalším aspektem zvyšování cen energie je růst hospodářství, který je dosud v podstatě lineárně závislý na spotřebě elektřiny, z kteréžto závislosti se nedaří přes nejrůznější snahu vymanit. Produktivita vyžaduje energii. Každá výrobní činnost vyžaduje energii, potřebnou energii je nutno získat zušlechtěním primárních energetických zdrojů, pomocí energie se změní zdroje na produkty a dopraví pracovníky a výrobky na potřebné místo.

Z toho plyne, že uvedená spojitost není nijak překvapující, že země s vyšší spotřebou energie mají vyšší HDP na obyvatele. Zde opět tane otázka nad nutností změny hodnotit hospodářský růst (tedy zvyšování kvality života obyvatel) pomocí růstu HDP. Ve chvíli, kdy před námi stojí kamenná zeď klimatické katastrofy nelze šlapat na plyn a myslet si, že více je lépe, a že tímto způsobem předejdeme totální destrukci.

Na cenu elektřiny měly v minulosti vliv i různé další okolnosti, například roce 2011 jaderná havárie ve Fukušimě, či snížení výkonu jaderných elektráren ve Francii v létě 2018, díky malému průtoku v řekách a v českém kontextu i kurzovní změny ČNB.

Zdražení má dvě tváře. Zdražit uhlí může pro ty nejchudší znamenat, že budou spalovat cokoliv, co jim padne do rukou, plasty, piliny napuštěné vyjetým motorovým olejem a další zhůvěřilosti a obce většinu postavené v údolích budou opět, ke škodě všech zúčastněných zahalena smogovým závojem Tomu by navrhované emisní kontroly v principu nemohly zabránit, protože díky pokutám za emise škodlivin by ti nejchudší skončili v dluhové pasti a následné exekuci.

Zdražování by teoreticky mohlo vést ke snížení spotřeby zdražených energií, což by bylo jistě chvályhodné, ale na druhé straně by tento krok uvrhl sociálně slabší vrstvy obyvatelstva do energetické chudoby.

Řešením jsou obnovitelné energie a jejich vlastní spotřeba, to jak na rodinných nebo společných i nájemních domech, či v jejich bezprostřední velikosti.

Ve skutečnosti je ale elektřina příliš levná, pakliže ji srovnáme její cenu s následky fosilní či jaderné výroby. Externality dané znečištěním životního prostředí, emisemi klimatických plynů, z nichž doložitelným způsobem platíme svým zdravím a zkrácením života.

V době, kdy se celosvětově rozšiřují pověstné nůžky mezi příjmy bohatých a chudých nelze reagovat na nastalou situaci pouhým zvýšením ceny energie, ale je třeba nejchudším pomocí. Jednak finančně tak i zapojením energetického poradenství a přídavkem na úsporné spotřebiče, např. lednici. Taková je již řadu let praxe v sousedním Německu. Některé služby, poskytované na úrovni zemských poradenských středisek jsou již zdarma .

Důslednou kontrolou vlastní spotřeby, tj. zhasínáním světel, snížením regulačního stupně při vaření po dosažení varu, pořízením úsporných elektrospotřebičů a nepřetápěním bytů lze, spolu s dotacemi na nákup úsporných spotřebičů sociálně slabým, ušetřit značné prostředky za energie.

Pozitivnímu řešení by přispělo, kdyby byl v ČR přijat zákon, obdobný zákonu o nájemnickém proudu v SRN či Rakousku „Mieterstromgesetz“. Touto právní úpravou by se smazal rozdíl mezi profitem majitelů rodinných domů, kteří si zajistili a spotřebovávají proud z vlastních zdrojů (především fotovoltaiky) a těmi, kteří bydlí v nájemních domech. Je skutečností, že převážná většina osob s nižšími příjmy žije právě v nájemních domech.

V Německu došlo k vyrovnání průměrných cen mezi fotovotaicky generovaným proudem z vlastního zdroje a proudem od lokálního dodavatele (grid parity) již v roce 2011 a v roce 2016 i včetně akumulace. Je ovšem pravda, že v SRN je elektřina dražší než v ČR. U nás by k této situace mělo dojít v roce 2020.

K zajištění levné energie pro všechny mohou zásadně přispět obecní projekty, jako v nemnohých našich obcích, jmenovat můžeme především středočeskou obec Kněžice či moravský Hostětín. Jejich obecní výtopny - v Kněžicích bioplynová kogenerační jednotka, či hostětínská lokální výtopna na štěpku z odpadního dřeva z okolních lesů, dodávají teplo svým obyvatelů na mnohem nižší cenu (265 Kč + DPH) ve srovnání s běžnou českou cenou. Kněžice navíc uvažují o samostatné elektrické síti, která by byla schopna dodávat svým obyvatelům levnější elektřinu.

Tento přístup by pomohl zachovat obnovitelné zdroje energie v provozu i po uplynutí doby finanční podpory protože by po této době ve vlastních sítích dodával obyvatelům levněji a současně by obec inkasovala více než za dodávky do veřejné sítě, tedy sytém win-win.

Podobnou cestou se může vydat většina obcí i měst. Cestou energetické svobody a zásadním snížením nákladů na energie pro své obyvatele.

Autor: Milan Smrž | sobota 12.1.2019 15:11 | karma článku: 19.07 | přečteno: 1456x

Další články blogera

Milan Smrž

Jakou šanci má obnovitelná energie v Parlamentu?

Parlamentní seminář na téma energetické budoucnosti ČR a perspektiv energetické politiky proběhl dne 27. 11. 2018. To co zaznělo, byla směs bezradnosti a neinformovanosti.

1.12.2018 v 16:09 | Karma článku: 12.21 | Přečteno: 314 | Diskuse

Milan Smrž

Evropské energetické projekty

Evropské sluneční projekty propagují obnovitelnou energetiku, která přináší profity životnímu prostředí, financím svých uživatelů a decentrálním charakterem podporuje soběstačnost a sílu komunit. Mohou se stát inspirací pro ČR.

19.11.2018 v 16:12 | Karma článku: 9.22 | Přečteno: 423 | Diskuse

Milan Smrž

Proč nemáme rádi obnovitelné zdroje energie?

Jsou čisté, nyní již levné, vliv na životní prostředí je nesrovnatelně nižší. Proč tedy ne? V české kotlince se navršilo několik chyb, které se podepsaly na nedůvěře české veřejnosti k obnovitelným zdrojům energie.

9.11.2018 v 20:57 | Karma článku: 35.73 | Přečteno: 4143 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Marek Hurt

Kdy se EU zeptá skutečných odborníků?

Rozhodování jen na základě idejí do ekonomiky nepatří. Má devastující účinky. Ověřily si to všechny „východní“ evropské země. Teď se tak rozhoduje EU. A také míří do pekel.

18.1.2019 v 14:44 | Karma článku: 28.95 | Přečteno: 538 | Diskuse

Anna Valentová

Studie: Plast je ekologičtější, než papír

Proč je při snaze o zlepšení životního prostředí i o záchranu světa nezbytné uvažovat komplexně, jasně ukazuje studie americké poradenské společnosti Boustead Consulting & Associates.

17.1.2019 v 12:04 | Karma článku: 25.50 | Přečteno: 1056 | Diskuse

Jaroslav Jirát

Na oteplování sobecky

Globální oteplování postupuje a bude postupovat dál. Bez ohledu na naivní úsilí Evropy. Produkci CO2 ovládá (spolu s USA) Čína, Indie a další přelidněné asijské státy

17.1.2019 v 9:07 | Karma článku: 16.37 | Přečteno: 297 | Diskuse

Aleš Erber

Lék na záchranu českých lesů a jejich vlastníků existuje!

Letošní rok bude pro lesnicko-dřevařský sektor devastující a pro některé vlastníky lesů existenční! Na hrubý pytel patří hrubá záplata! Řešení krize tkví ve vyhlášení nouzového stavu a ve výkupu dříví garantovaným státem!

15.1.2019 v 12:29 | Karma článku: 18.43 | Přečteno: 834 | Diskuse

Mirek Matyáš

Němečtí elektromobilisté jsou truhlíci …

... alespoň takový pocit jsem získal po přečtení článku od blogokolegy Zímy. Je možné, že v Německu jezdí s elektromobily samá paka?

14.1.2019 v 14:01 | Karma článku: 19.30 | Přečteno: 1580 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 13.50 Průměrná čtenost 825

Působil jsem na katedře energetiky VŠCHT. Jsem autor a spoluautor desítek odborných publikací a patentů a od roku 2003 viceprezident evropské asociace EUROSOLAR, usilující o úplnou náhradu fosilních a jaderných zdrojů obnovitelnými. Účastník rozvojových projektů v Zambii 2005-2010. Baví mě ekologická výchova a práce s mládeží.

Kdybyste se chtěli dozvědět víc o obnovitelné energetice,  o její perspektivě i o zásadních limitách současné civilizace, rád k vám přijedu na přednášku s diskuzí. Napište na: milan.smrz(et)eurosolar.cz

Najdete na iDNES.cz