Evropské energetické projekty

19. 11. 2018 16:12:37
Evropské sluneční projekty propagují obnovitelnou energetiku, která přináší profity životnímu prostředí, financím svých uživatelů a decentrálním charakterem podporuje soběstačnost a sílu komunit. Mohou se stát inspirací pro ČR.

V bonnském uměleckém muzeu byly v 30. jubilejním výročním roce založení organizace, dne 17. listopadu uděleny Evropské sluneční ceny EUROSOLARU. Celkem bylo oceněno 8 obnovitelných projektů ze šesti různých zemí. V úvodní řeči vyzdvihl profesor Peter Droege, prezident EUROSOLARU, že laureáti cen z různých oblastí jsou důkazem úspěchu lokálních a regionálních aktivit. Ať již se jedná o obce, města, průmysl nebo studentské soutěže, všechny vyznamenaná řešení jsou inovativní a udržitelná a mohou sloužit jako modelová řešení pro budoucí obnovitelné energetické projekty v Evropě.

V kategorii měst, obcí a veřejných zařízení získala cenu francouzská obec Le Mené, jež byla oceněna za holistický přístup k energetice. Počátkem byla výstavba bioplynové stanice vlastněné 40 farmáři, která ročně zpracovává 70.000 tun zemědělských a potravinářských odpadů. Kromě bioplynové stanice pracuje na tomto cíli 78 fotovoltaických zařízení a sedm větrných turbín o celkovém výkonu 12 MW. Další jednotkou je výroba řepkového oleje, poskytující palivo pro diesel traktory a krmivo pro zvířata, činící zbytečným import sóji z Brazílie. Region dnes obývá 6500 obyvatel a má v plánu rozšířit počet větrných elektráren, výtopen na lokální biomasu a fotovoltaických zařízení. Obyvatelé by rádi vykoupili elektrickou síť a vytvořili lokální distribuční soustavu, což ale stávající francouzské zákony neumožňují. Region chce být do roku 2025 energeticky nezávislý bez jakékoliv podpory francouzské vlády.

V kategorii solární architektury zvítězila švýcarská firma Pilatus Aircraft Ltd., která svou leteckou výrobu provozuje v průmyslové PlusEnergy budově, postavené z místního dřevěného materiálu. Střecha budovy je pokryta 6000 m2 monokrystalické fotovoltaiky o výkonu 1,05 MW, ročně vyrábí asi 1,09 GWh a tak pokrývá veškerou energetickou potřebu firmy. Přebytky elektřiny ve výši 13% roční výroby směřují do regionální elektrické sítě.

V kategorii komerčních a průmyslových podniků získala cenu nová rakouská společnost S&H Connect GmbH. Společnost byla založena v roce 2015 a dala si za úkol zpřístupnit obrovský potenciál střech pro sluneční energii. Společnost pracuje se soukromými a municipálními partnery v Burgenlandu. V projektu zvaném „Sun Care Package“ mohou průmyslové podniky, města či obce nebo soukromí majitelé pronajmout společnosti S&H pro instalaci fotovoltaiky volné střechy. Prvních 13 let dostávají 5 euro/kWinstal a po této době přechází fotovoltaika do vlastnictví pronajímatele, který může proud sám spotřebovat nebo prodat. Systém je pojištěn na 25 let a win-win schéma pronájmu přitáhlo za krátkou dobu zájem mnoha subjektů. Společnost dosud instalovala více jak 100 systémů s celkovým výkonem 3,5 MW.

V kategorii lokálních a regionálních společností získala cenu organizace Low Carbon Hub z anglického Oxfordshire. Vyvinula model komunitního vlastnictví zdrojů obnovitelné energie v partnerství se školami, firmami a lokálními spolky. LCH umožnila lokálním občanům investovat do obnovitelných zdrojů, získat tím finanční příjem a podpořit také odklon od fosilních paliv. Společnost instalovala 37 fotovoltaických elektráren a jednu vodní elektrárnu s celkovým výkonem 3,6 MW. Společnost předpokládá celkové úspory ve výši 1,6 milionu liber na účtech zákazníků, stejně jako donace ve výši 2,4 milionu liber. Cílem je vytvořit v Oxfordshire decentralizovaný a lokálně vlastněný obnovitelný energetický systém. Jako sociální podnik společnost reinvestuje 100% zisku na boj s energetickou chudobou a podporuje zvyšování energetické účinnosti.

V kategorii vlastníků a provozovatelů zařízení obnovitelné energie získal cenu projekt Plus-Energy-Settlement Zentrum Tobel ze Švýcarska. V městské části Tobel bylo v roce 2017 dokončeno na místě bývalého brownfieldu nízkonákladové bydlení. Projekt zahrnuje tři budovy apartmánů s celkem 32 nájemních bytů s certifikací MinergieP, které byly vystavěny s minimálními přídatnými náklady a vyžadují jen málo energie na vytápění. Na plochých střechách jel instalován solární systém jenž je rozšířen o balkonové fasády. Termální solární energie se skladuje ve stratifikovaném zásobníku a může být nájemníky užívána zdarma. Elektřinu mohou nakupovat od majitele domů, přičemž nájem obsahuje užívání čtyř elektrických aut, které mohu nájemníci sdílet pomocí CarSharingu. Pomocí ročního přebytku elektřiny ve výši 121.500 kWh mohu být pokryty všechny požadavky budoucí e-mobility. Solární soběstačnost udržuje náklady na nájem a údržbu na nízké úrovni, nájmy bytů jsou o 20% nižší, než činí místní průměr.

V kategorii dopravy a mobility získala solární cenu německá firma Ostseestaal GmbH & Co. KG za projekt plně elektrické féry Sankta Maria II, zásobované bateriemi a solární energií. Tato loď nahradila původní féru, spojující na řece Mosele německý Oberbilling s lucemburským Wasserbilligem. Loď je dlouhá 28 metrů, uveze 45 pasažérů a šest automobilů. Díky lehké konstrukci a účinnému hydrodynamickému designu spotřebuje loď pouhou čtvrtinu pohonné energie, ve srovnání s odešlou dieselovou variantou. Firemní strategií je nahradit konvenční lodě čistými solárními alternativami, které mohou být až 40 metrů dlouhé a 8 metrů široké a mohou být pro 250 pasažérů. Od roku 2013 bylo vyrobeno 10 vnitrozemských lodí, dalších 14 je plánováno pro německý vnitrozemský trh.

V kategorii vzdělání a přípravy na povolání získalo cenu sdružení Energy Endeavour Foundation z Holandska za organizaci soutěže Solar Decathlon Europe. V této mezinárodní soutěži se utkávají studentské týmy v návrhu a výstavbě domů zásobovaných výlučně sluncem. Cílem soutěže je podpořit nové myšlenky a inovativní koncepty. Originální Solar Decathlon proběhl proběhl poprvé v roce 2000 ve Spojených státech, v roce 2010 začala soutěž v Evropě. Od založení evropského Decathlonu bylo vystavěno 73 domů, na jejichž návrzích a výstavbě se podílelo přes 2000 studentů z 26 zemí a jejich výsledky shlédlo přes 500.000 návštěvníků. Čtvrtý ročník proběhne příští rok v maďarském Szentendre a bude věnován renovaci a modernizaci stávajících budov. Soutěž nemá za cíl povzbudit jenom povědomí mladých architektů, ale přinést otázky udržitelnosti do široké veřejnosti a vytvořit tlak na politické špičky.

V kategorii Spolupráce jednoho světa byla oceněna izraelsko-palestinská organizace Comet – ME z Izraele. Tato organizace je unikátní kombinací technologického startupu, rozvojovou agenturou a politickou organizací pro lidská práva. Organizace zajišťuje obnovitelnou energii a čistou vodu pro nejchudší a nejvíce marginalizované palestinské komunity na Izraelem okupovaných palestinských územích, které nejsou napojeny na žádnou infrastrukturu. Comet – ME instalovala solární a větrné systémy v 55 ohrožených komunitách a zajistila čistou energii pro 5000 osob. Svým celostním přístupem organizace prokázala, že obnovitelná energie může přispět k úspěšnému řešení konfliktů mezi znepřátelenými skupinami.

Autor text připravil na základě tiskových zpráv evropské asociace EUROSOLAR

Autor: Milan Smrž | pondělí 19.11.2018 16:12 | karma článku: 9.22 | přečteno: 423x

Další články blogera

Milan Smrž

Jak zajistit levnou energii pro všechny

Ač ceny elektřiny rostou, stále je příliš levná, srovnáme-li její cenu s externalitami fosilní či jaderné výroby. Další zdražení by mohlo vést ke snížení spotřeby, doplatily by na ně však chudší vrstvy. Nabízí se win-win řešení.

12.1.2019 v 15:11 | Karma článku: 19.07 | Přečteno: 1456 | Diskuse

Milan Smrž

Jakou šanci má obnovitelná energie v Parlamentu?

Parlamentní seminář na téma energetické budoucnosti ČR a perspektiv energetické politiky proběhl dne 27. 11. 2018. To co zaznělo, byla směs bezradnosti a neinformovanosti.

1.12.2018 v 16:09 | Karma článku: 12.21 | Přečteno: 314 | Diskuse

Milan Smrž

Proč nemáme rádi obnovitelné zdroje energie?

Jsou čisté, nyní již levné, vliv na životní prostředí je nesrovnatelně nižší. Proč tedy ne? V české kotlince se navršilo několik chyb, které se podepsaly na nedůvěře české veřejnosti k obnovitelným zdrojům energie.

9.11.2018 v 20:57 | Karma článku: 35.73 | Přečteno: 4143 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Marek Hurt

Kdy se EU zeptá skutečných odborníků?

Rozhodování jen na základě idejí do ekonomiky nepatří. Má devastující účinky. Ověřily si to všechny „východní“ evropské země. Teď se tak rozhoduje EU. A také míří do pekel.

18.1.2019 v 14:44 | Karma článku: 28.95 | Přečteno: 538 | Diskuse

Anna Valentová

Studie: Plast je ekologičtější, než papír

Proč je při snaze o zlepšení životního prostředí i o záchranu světa nezbytné uvažovat komplexně, jasně ukazuje studie americké poradenské společnosti Boustead Consulting & Associates.

17.1.2019 v 12:04 | Karma článku: 25.50 | Přečteno: 1056 | Diskuse

Jaroslav Jirát

Na oteplování sobecky

Globální oteplování postupuje a bude postupovat dál. Bez ohledu na naivní úsilí Evropy. Produkci CO2 ovládá (spolu s USA) Čína, Indie a další přelidněné asijské státy

17.1.2019 v 9:07 | Karma článku: 16.37 | Přečteno: 297 | Diskuse

Aleš Erber

Lék na záchranu českých lesů a jejich vlastníků existuje!

Letošní rok bude pro lesnicko-dřevařský sektor devastující a pro některé vlastníky lesů existenční! Na hrubý pytel patří hrubá záplata! Řešení krize tkví ve vyhlášení nouzového stavu a ve výkupu dříví garantovaným státem!

15.1.2019 v 12:29 | Karma článku: 18.43 | Přečteno: 834 | Diskuse

Mirek Matyáš

Němečtí elektromobilisté jsou truhlíci …

... alespoň takový pocit jsem získal po přečtení článku od blogokolegy Zímy. Je možné, že v Německu jezdí s elektromobily samá paka?

14.1.2019 v 14:01 | Karma článku: 19.30 | Přečteno: 1580 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 13.50 Průměrná čtenost 825

Působil jsem na katedře energetiky VŠCHT. Jsem autor a spoluautor desítek odborných publikací a patentů a od roku 2003 viceprezident evropské asociace EUROSOLAR, usilující o úplnou náhradu fosilních a jaderných zdrojů obnovitelnými. Účastník rozvojových projektů v Zambii 2005-2010. Baví mě ekologická výchova a práce s mládeží.

Kdybyste se chtěli dozvědět víc o obnovitelné energetice,  o její perspektivě i o zásadních limitách současné civilizace, rád k vám přijedu na přednášku s diskuzí. Napište na: milan.smrz(et)eurosolar.cz

Najdete na iDNES.cz