Nečekané následky kompostování

24. 05. 2018 20:03:43
Kompostujete? Je ale kompostování – jedna z ikon ekologického chování - vůbec ekologické? Ve světle nových výzkumů není, protože dochází k emisím obrovského množství mnohem účinnějších skleníkových plynů.

Nová hodnocení klimatického vlivu metanu, o nichž jsem psal v tomto blogu, je třeba rovněž vztáhnout na kompostování, jež se ale v očích veřejnosti i odborníků těší stále velikému zájmu. Kompostujeme na zahrádkách, balkonech a veliké kompostárny jsou chloubou měst. Nově bylo ale zjištěno, že při kompostování vzniká nečekané množství metanu a rajského plynu, významných skleníkových plynů.

Ve studii dánské technické univerzity byly zkoumány emise skleníkových plynů jako potenciální nevýhody u domácích kompostérů na zpracování domácího organického odpadu. Průměrný vstup odpadu varioval okolo tří kil za týden a teplota byla jen málo zvýšená, do deseti stupňů nad teplotu okolí. Množství emisí metanu CH4 a oxidu dusného N2O se pohybovalo mezi 0.4-4.2 kg CH4 na tunu mokrého odpadu a 0.30-0.55 kg N2O na tunu mokrého odpadu, v závislosti na frekvenci míchání. Při posouzení původních emisních faktorů CH4 a N2O byla emisní zátěž 100-239 kg CO2 ekv. na tunu mokrého substrátu. Při použití nové dvacetileté hodnoty pro metan bylo zjištěno rozmezí 127 - 531 kg CO2ekv. na tunu mokrého substrátu. Vyšší frekvence míchání vedla k vyšším emisím skleníkových plynů. Bylo zjištěno, že emise skleníkových plynů z domácích kompostérů jsou ve stejném řádu jako z centrálních kompostáren.

Rovněž během kompostování hnoje snižují emise skleníkových plynů agronomickou hodnotu hotového kompostu a přispívají ke skleníkovému efektu. To je závěr studie, která porovnávala emise skleníkových plynů při různých metodách kompostování. Hovězí hnůj byl kompostován dvěma způsoby: pasivním, bez obracení a aktivním, kdy byl šestkrát otočen. Rovněž se započítala spotřeba pohonných hmot na otáčení a aeraci. Po přepočtu s novými koeficienty skleníkového působení CH4 resp. N2O se dochází k ekvivalentní hodnotě 649,7 resp. 927,9 kg CO2-C na tunu hnoje. Provzdušňování zvyšuje množství oxidu dusného, a v menší míře i množství metanu.

Experimenty organizované univerzitou v Bonnu vedly rovněž v případě kompostování směsného bioodpadu na volném prostranství k vysokým emisí, vztaženým na tunu vstupního materiálu. Jednalo se o ekvivalentních 118 kg CO2. Při použití nových údajů by hodnota klimatického působení měla být na tunu sušiny 366,1 kg ekvivalentu CO2.

Z kapalného kvašení, uzavřených kvasných nádrží a blokových výtopen poskytoval bioodpad na tunu sušiny emise vedoucí k emisnímu faktoru 50 až 457 kg ekvivalentního CO2, přičemž při použití nových konstant by se jednalo o 106 až 1429 kg ekvivalentů CO2 na tunu sušiny bioodpadu.

Uvedená množství skleníkových plynů jsou alarmující. Uhlík z organických substrátů ve formě oxidu uhličitého je třeba nazírat jako obnovitelný, neboť vznikl z rostlin, které jej získaly ze vzduchu. Skleníkové působení metanu a oxidu dusného je ale nutno započítávat navíc. Množství studií potvrdilo, že kompostování má mimořádně nepříznivý vliv na klima.

Bioodpady je třeba především zpracovávat na bioplyn. Vznikající metan je v tomto procesu spálen na oxid uhličitý (jež je biogenního původu a nepřináší tudíž žádné zvýšení množství skleníkových plynů) a odpady jsou v celkovém procesu s kogenerací proměněny na elektřinu, teplo a kompost.

Kompostárny, jakkoliv se dnes považují za pozitivum, jsou ve skuitečnosti špatné. Znehodnocují energii, která je v odpadu obsažena a místo využití energetického obsahu metanu jej vypouštějí do vzduchu.

Potěšující ale je, že emise metanu vyvolávají zvyšující se zájem vlád, Komise EU, OSN a IEA (Mezinárodní energetické agentury). Metanové úniky vyžadují vysoké standardy měření, stejně jako transparenci výsledků.

Pakliže Vás téma zajímá téma udržitelnosti, včetně návrhů a modelů možných řešení, můžete mnoho dalších informací nalézt v mé nové knize Energie v přírodě a v nás. Můžete se v ní dočíst o mnoha alternativách; kde hledat poučení i o našich šancích na překonání nacházející mnohovrstvé krize.

Autor: Milan Smrž | čtvrtek 24.5.2018 20:03 | karma článku: 14.09 | přečteno: 951x

Další články blogera

Milan Smrž

Jak zajistit levnou energii pro všechny

Ač ceny elektřiny rostou, stále je příliš levná, srovnáme-li její cenu s externalitami fosilní či jaderné výroby. Další zdražení by mohlo vést ke snížení spotřeby, doplatily by na ně však chudší vrstvy. Nabízí se win-win řešení.

12.1.2019 v 15:11 | Karma článku: 19.07 | Přečteno: 1456 | Diskuse

Milan Smrž

Jakou šanci má obnovitelná energie v Parlamentu?

Parlamentní seminář na téma energetické budoucnosti ČR a perspektiv energetické politiky proběhl dne 27. 11. 2018. To co zaznělo, byla směs bezradnosti a neinformovanosti.

1.12.2018 v 16:09 | Karma článku: 12.21 | Přečteno: 314 | Diskuse

Milan Smrž

Evropské energetické projekty

Evropské sluneční projekty propagují obnovitelnou energetiku, která přináší profity životnímu prostředí, financím svých uživatelů a decentrálním charakterem podporuje soběstačnost a sílu komunit. Mohou se stát inspirací pro ČR.

19.11.2018 v 16:12 | Karma článku: 9.22 | Přečteno: 423 | Diskuse

Milan Smrž

Proč nemáme rádi obnovitelné zdroje energie?

Jsou čisté, nyní již levné, vliv na životní prostředí je nesrovnatelně nižší. Proč tedy ne? V české kotlince se navršilo několik chyb, které se podepsaly na nedůvěře české veřejnosti k obnovitelným zdrojům energie.

9.11.2018 v 20:57 | Karma článku: 35.73 | Přečteno: 4143 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Marek Hurt

Kdy se EU zeptá skutečných odborníků?

Rozhodování jen na základě idejí do ekonomiky nepatří. Má devastující účinky. Ověřily si to všechny „východní“ evropské země. Teď se tak rozhoduje EU. A také míří do pekel.

18.1.2019 v 14:44 | Karma článku: 28.95 | Přečteno: 538 | Diskuse

Anna Valentová

Studie: Plast je ekologičtější, než papír

Proč je při snaze o zlepšení životního prostředí i o záchranu světa nezbytné uvažovat komplexně, jasně ukazuje studie americké poradenské společnosti Boustead Consulting & Associates.

17.1.2019 v 12:04 | Karma článku: 25.50 | Přečteno: 1056 | Diskuse

Jaroslav Jirát

Na oteplování sobecky

Globální oteplování postupuje a bude postupovat dál. Bez ohledu na naivní úsilí Evropy. Produkci CO2 ovládá (spolu s USA) Čína, Indie a další přelidněné asijské státy

17.1.2019 v 9:07 | Karma článku: 16.37 | Přečteno: 297 | Diskuse

Aleš Erber

Lék na záchranu českých lesů a jejich vlastníků existuje!

Letošní rok bude pro lesnicko-dřevařský sektor devastující a pro některé vlastníky lesů existenční! Na hrubý pytel patří hrubá záplata! Řešení krize tkví ve vyhlášení nouzového stavu a ve výkupu dříví garantovaným státem!

15.1.2019 v 12:29 | Karma článku: 18.43 | Přečteno: 834 | Diskuse

Mirek Matyáš

Němečtí elektromobilisté jsou truhlíci …

... alespoň takový pocit jsem získal po přečtení článku od blogokolegy Zímy. Je možné, že v Německu jezdí s elektromobily samá paka?

14.1.2019 v 14:01 | Karma článku: 19.30 | Přečteno: 1579 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 13.50 Průměrná čtenost 825

Působil jsem na katedře energetiky VŠCHT. Jsem autor a spoluautor desítek odborných publikací a patentů a od roku 2003 viceprezident evropské asociace EUROSOLAR, usilující o úplnou náhradu fosilních a jaderných zdrojů obnovitelnými. Účastník rozvojových projektů v Zambii 2005-2010. Baví mě ekologická výchova a práce s mládeží.

Kdybyste se chtěli dozvědět víc o obnovitelné energetice,  o její perspektivě i o zásadních limitách současné civilizace, rád k vám přijedu na přednášku s diskuzí. Napište na: milan.smrz(et)eurosolar.cz

Najdete na iDNES.cz