Neděle 27. září 2020, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. září 2020 Jonáš

Vstoupili jsme do nové éry, ale většina politiků to netuší

25. 11. 2017 18:19:33
Významná americká banka letos oznámila, že výrobní náklady na elektřinu ze slunce a větru jsou, včetně akumulace, nižší než obdobné náklady z fosilních a jaderných zdrojů. Externí náklady nebyly brány v potaz.

Všechny diskuze o fosilní a jaderné výrobě elektřiny jsou od letošního roku zcela zbytečné. Veškeré prostředky investované do debat, jednání, plánů, projektů, neřkuli výstavby fosilních a jaderných zdrojů jsou zcela mimo realitu. A to z těch nejpragmatičtějších důvodů. Žádná ekologie, žádná ochrana přírody, žádné zdravotní důvody. Pouze a jenom důvody ekonomické.

Tedy výsostný důvod, kterým se politici všech barev zaklínají, kudy chodí. Je těžko pochopitelné proč především čeští politici stále vedou svou o tom, jak jsou uhlí a jádro nevyhnutelné. Není to již pravda. Nyní je obnovitelná elektřina levnější než fosilní a jaderné zdroje. K tomuto závěru v letošním roce, na základě pravidelných ročních ekonomických analýz, došla mezinárodní investiční banka Lazard, jež je jednou z vedoucích světových firem pracujících na poli finančního poradenství, řízení aktiv, oblasti fúzí, akvizic a dalších finančních strategií.

Obecně lze říci, že průmyslové velikosti solárních i větrných parků poskytují levnější elektřinu než uhlí i jádro, v některých případech i zemní plyn. Zde jsou některé LCOE ceny (v US centech na 1 kWh) v případě nových zdrojů stavěných v roce 2017: Krystalická fotovoltaika v průmyslovém rozměru v rozmezí 4,6 až 5,3 tenkovrstvá fotovoltaika je o 0,3 až 0,5 levnější, větrná energie on shore (na pevnině) je v rozmezí 3,0 až 6,0.

Naproti tomu uhlí poskytuje cenu v rozmezí 6 až 14,3 a jaderná elektrárna 11,2 až 18,3. Nákladová cena jaderné elektřiny neobsahuje cenu finálního a úplného odstranění jaderné elektrárny, tzv. decommissioning. Ještě dražší by byly uhelné elektrárny s technologií záchytu a ukládání oxidu uhličitého (CCS technologie) a v mnoha případech i plynová kogenerace.

V citované studii banky Lazard se porovnávají levelizované náklady energie (LCOE), tedy ty, co jsou vztaženy na jednotku vyrobené elektřiny za celou životnost elektrárny. V této ceně jsou započteny veškeré náklady na projekt, jeho výstavbu, potřebná paliva, vodu a všechny další průběžné náklady, včetně demontáže zařízení (mimo kalkulaci ceny jaderně generované elektřiny).

V těchto nákladech se nepřihlíží k externím nákladům, které sice existují, ale ekonomové je zpravidla nechtějí brát v potaz. Jejich příkladem mohou být externí náklady výroby elektřiny z uhlí těženého v Appalačském pohoří v USA odsouzení hodnou metodou těžby „mountaintop removal“. Podle Paula Epsteina z Harvardské lékařské fakulty byly externí náklady (3,25 Kč/kWh) v roce 2011 přibližně na dvojnásobku výrobních nákladů elektřiny z uhlí.

Externí náklady nejsou obsaženy v ceně, ale jsou neseny celou společností, aniž by si to většinou uvědomovala. Odbourání těchto externalit bude tedy celospolečenských přínosem na biodiverzitě, zdraví veřejnosti, stavebních a korozních škodách a dalších negativních aspektech, včetně škod na těžebních místech.

Výrobní cena je platná, když svítí či když fouká, ale co když je tma a bezvětří? Banka Lazard odpovídá i na tuto otázku. Předpokládá, že např. 200 MW sluneční elektrárna bude zálohována 400 MWh akumulační jednotkou, přičemž komplex by poskytoval stálý výkon až do 110 MW. Tato kombinace zvýší náklady na 8,2 US centů/kWh pro všechny sluneční projekty a jeho cena bude schopná konkurence s uhelnými a plynovými elektrárnami.

Vcelku pochopitelné je, že klesají náklady na fotovoltaiku, neboť klesá cena panelů vztažená na instalovanou jednotku výkonu. Na rozdíl od větrné energie, kde je cena za watt prakticky konstantní. To, co u větru roste je kapacitní faktor, což znamená, že každý watt instalovaného výkonu vyrobí za rok více elektřiny. Mezi lety 1998 a 2001 byl kapacitní faktor 25,4 %, zatímco větrné elektrárny vybudované v roce 2015 měly již 42,6 %, tedy výroba elektřiny z jednoho wattu instalovaného výkonu větrné elektrárny se zvýšila o 67%. K tomuto závěru došla studie Berkley Lab na základě dat EIA.

Zbývá se ptát, proč před dvěma dny vyjednával prezident v Rusku o výstavbě nových jaderných bloků, které se, podle všeho, budou stavět až za mnoho let, (až se najde místo, vyřídí EIA, až se uplatí obce směšnými maginalitami typu nových chodníků či opravené mateřské školky, či dokonce přímo jejich starostové či obecní rady, když přislíbí, že to „zařídí...“); to je zcela mimo chápání. Trend, který byl započat, tedy pokles nákladů na větrné a sluneční zdroje a na straně druhé nárůst nákladů na fosilní a jaderné elektrárny pochopitelně letošním rokem nekončí, ale bude pokračovat a cenový rozdíl produkované elektřiny se bude dále zvyšovat.

Pan prezident není aktuálně a správně informován. V rozhovoru v televizi Barrandov uvedl, že jednal s Rosatomem (5:35) a neopomněl zmínit, snad aby byl rozhovor konzistentní, že německá Energiewende (energetická proměna) zkrachovala (8:13). (I když kancléřka OZE brzdí, nadržuje uhlí a na webu Hans Josefa Fella jsou prezentovány obavy z možné renesance jaderné energetiky v Německu), jak je možné tvrdit, že Energiewende zkrachovala, když SRN měla v říjnu v síti 44,1% obnovitelné elektřiny, roste parametr stability sítě SAIDI a roční průměr obnovitelné elektřiny v tomto roce bude nad 38%? A že zákonná norma - EEG - přijatá v Německu byla začleněna do právního řádu více jak 60 zemí a zásadní měrou přispěla k světovému rozvoji obnovitelné energetiky. V 18:40 toho rozhovoru prezident prohlásil, že to nebude obnovitelná, ale jaderná energie, která zajistí dostatečné zásobování a neopomněl se těšit na fúzi.

Nezkrachovala spíše jaderná energetika? Splněním IAEA předpovědí celkového instalovaného výkonu z roku 1974 na rok 2000 z mizerných 7,8 %, i stálým zvyšování cen výstavby nových jaderných elektráren jak je nesporné v případě aktuální výstavby dvou evropských jaderných elektráren EPR (European Pressure Reactor) ve finském Olkiluoto a Flamaville. Mají značný časový i finanční skluz. Stavba měla trvat 3-4 let ale prodloužila se na trojnásobek. Letos bylo oznámeno další zpoždění, finská elektrárna by se podle poslední revize měla připojit k síti až v květnu 2019.

Bude-li v ČR pokračovat fosilně jaderné plánování a výstavba, bude nad slunce jasné, že se nejedná o pouhou, za laskavého přístupu snad omluvitelnou neznalost současných cen energetických zdrojů, ale o trestuhodné a pravděpodobně záměrné matení veřejnosti s evidentním podezřením na možný osobní nebo skupinový prospěch při sjednávání zbytečně drahých kontraktů. A možná i důvod k žalobě.

Autor: Milan Smrž | sobota 25.11.2017 18:19 | karma článku: 16.90 | přečteno: 921x

Další články blogera

Milan Smrž

Je konkurence nejlepší co známe?

Z letních měsíců si pravidelně přináším a potvrzuji prostou pravdu o tom, že spolupráce je lepší než soutěž a konkurence. Bylo by možné tuto zkušenost přenést dále a navázat tak na dávnou zkušenost některých kultur?

24.9.2020 v 8:53 | Karma článku: 9.20 | Přečteno: 149 | Diskuse

Milan Smrž

Otevřený dopis předsedkyni SÚJB Daně Drábové

Předseda sdružení Eurosolar Milan Smrž píše předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Daně Drábové. Ve své propagaci výstavby nových jaderných reaktorů podle něj úřednice používá zkreslené a zavádějící argumenty.

21.5.2020 v 18:56 | Karma článku: 13.88 | Přečteno: 1155 | Diskuse

Milan Smrž

Možná pozitiva krize

Máme pokračovat dosavadním směrem nebo bychom se měli zastavil a v konsenzu hledat jiná řešení? Nemohla by právě dnešní krize být chvílí, v níž se zamyslíme nad nesmyslným paradigmatem stálého růstu a jeho devastujícími následky?

3.4.2020 v 18:11 | Karma článku: 8.71 | Přečteno: 252 | Diskuse

Milan Smrž

Co se stalo s Energiewende v Německu?

V Německu se v posledních letech zastavila Energiewende - energtická proměna, která měla za cíl změnit fosilně jaderný koncept obnovitelnou energetikou. Co bylo příčinou? Změna podnebí, vysoká cena nebo politické rozhodnutí?

29.2.2020 v 9:38 | Karma článku: 20.21 | Přečteno: 1218 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Jan Lněnička

Kam šlápne ODS, třicet let tráva neroste.

Tentokrát si vzala na paškál dolní Posázaví. Alternativa proti dálnici se sešla s premiérem a diskutovala o jiných možných řešení trasy dálnice D3. Na ten popud Jihočeská ODS spustila antipetici za její dostavbu.

25.9.2020 v 18:51 | Karma článku: 22.02 | Přečteno: 604 | Diskuse

Alexandra Dítětová

Místo dálnic a bytů máme vysmáté solární barony

Solární elektrárny u nás vyrábějí jen asi desetinu elektřiny. Přesto jejich majitelé rok co rok inkasují desítky miliard korun od státu i od nás všech. Všude jinde přitom peníze chybějí.

22.9.2020 v 10:57 | Karma článku: 39.97 | Přečteno: 1223 | Diskuse

Jan Ferenc

Nová krajina

V sobotu 13. září se veřejnosti otevřelo jezero Most. Je to jezero lidmi vytvořené. Vzniklo na místě bývalého hnědouhelného lomu Ležáky, který zase vznikl na místě bývalého starého Mostu. Jo, časy se mění.

17.9.2020 v 15:16 | Karma článku: 15.81 | Přečteno: 273 | Diskuse

Alexandra Dítětová

Proč chce ta ženská zničit Evropu?

Předsedkyně Evropská komise Ursula von der Leyenová navrhla navýšit cíl snižování emisí do roku 2030 na minimálně 55 procent. Šílenství, reagují například automobilky. Proč to ta ženská dělá a co to komu přinese?

16.9.2020 v 13:37 | Karma článku: 42.92 | Přečteno: 1996 | Diskuse

Alexandra Dítětová

Evropské zelené šílenství jde na ruku Číně a Rusku

Stovky miliard na Green Deal, drahé emisní povolenky, hon na uhlí i emise aut v Evropské unii. To vše jde na ruku Číně a Rusku. A nijak by mě nepřekvapilo, kdyby obě země tento trend skrytě podporovaly.

14.9.2020 v 7:34 | Karma článku: 32.30 | Přečteno: 743 | Diskuse
Počet článků 37 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 883

Působil jsem na katedře energetiky VŠCHT. Jsem autor a spoluautor desítek odborných publikací a patentů a od roku 2003 viceprezident evropské asociace EUROSOLAR, usilující o úplnou náhradu fosilních a jaderných zdrojů obnovitelnými. Účastník rozvojových projektů v Zambii 2005-2010. Baví mě ekologická výchova a práce s mládeží.

Kdybyste se chtěli dozvědět víc o obnovitelné energetice,  o její perspektivě i o zásadních limitách současné civilizace, rád k vám přijedu na přednášku s diskuzí. Napište na: milan.smrz(et)eurosolar.cz

Najdete na iDNES.cz