Úterý 31. března 2020, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. března 2020 Kvido

Paralely zániku

15. 11. 2017 13:00:00
Má něco společného vývoj pohledu na ohrožení naší civilizace globálním oteplováním a fáze, kterými se mění postoj vážně ohroženého člověka k jeho vlastní nemoci? Možná překvapivě mnoho.

Paralely jsou různé, některé jsou nesmyslné, jiné dávají smysl až příliš. Pozoruhodnou shodu můžeme shledat při srovnání proměny postoje těžce nemocných pacientů a společnosti, která je ohrožena civilizačním kolapsem. Kolapsem, který je vyvolán fundamentálním porušením rovnováhy mezi přírodou a lidskou civilizací, mezi minulostí, současností a budoucností, mezi možnostmi, které nám tato planeta skýtá a mezi našimi materielními touhami a přáními bez konce.

Stabilitu, kterou tradiční komunity vnímaly jak demograficky, tak i jako rovnováhu mezi spotřebou a zdroji. Tento základní princip jsme dnes porušili prakticky na celém světě, možná s výjimkou zapadlých komunit indického Ladakhu, či civilizací nedotčených loveckých a sběračských společenství na Guinei-Nové Papuy. Před několika staletími byl obdobný tradiční způsob života zcela běžný a byl u zemědělců a pastevců vypracován do formy dlouhodobé udržitelnosti. Plochy pastvin byly obhospodařovány setrvalým způsobem, pomocí regulace počtu pasoucího se dobytka, ale současně regulací lidské porodnosti tím, že některé děti z rodin odcházely do klášterů.

Celý systém udržitelnosti byl detailně propracován, a protože lidé tehdy neměli žádné exaktní numerické metody, modelování či prognostické aparáty, museli se výlučně spolehnout na pozorování a metodu zkoušky a omylu. Potřebovali dostatečný čas, aby se projevily změny, k nimž došlo, a ten také měli k dispozici. V naší rychle se měnící době není čas na reflexi. Jeden jev překrývá druhý. Jsou-li k dispozici zmíněná modelování, pak jim stejně mnoho lidí nevěří, viz například předpovědi vypracované na věhlasné americké MIT pro potřeby Římského klubu. Naše mozky jsou stejné, jako byly před staletími i tisíciletími, a proto nejsou ve většině schopny přijmout teoretická varování a nezřetelná poselství prognostických statistik.

Proslulá thanatoložka Elisabeth Kübler-Rossová (1924 -2004) definovala u těžce nemocných pět základních stádií: odmítání, hněv, smlouvání, depresi a přijetí (denial, anger, bargain, depresion, acceptance, akronym DABDA), kterými fatálně ohrožení lidé procházejí. Nemusejí být přítomny všechny fáze, ale zde je výčet hlavních etap, jak je autorka popsala, a jak je lze identifikovat s fázemi pohledu společnosti na přicházející civilizační kolaps.

První fází je popírání a šok, zde se pacient poprvé setkává se prognózou smrti a jeho první reakcí je odmítnutí. Nejsou výsledky testů nesprávné? Nedošlo k záměně odebraných vzorků? To se přece nemůže stát mě! Mně? Ne! .... já jsem poctivý, sportuji, jsem vegetarián... apod.

V naší společenské analogii tato fáze odpovídá odmítání klimatické změny jako nepravdivé, zevšeobecňující, přehnané, zmanipulované... i odmítání antropické příčiny globálního oteplování. To nemůže být pravda, vždyť naše společnost chce jenom dobro pro všechny (takto to alespoň proklamuje). Mnozí argumentují tím, že klima se měnilo vždy a současná klimatická hysterie je hnána zájmy lobbyistů placených fotovoltaickými a větrnými firmami.

Další, druhou fází je hněv. Pakliže pacient již nemůže odmítat stále nově potvrzované výsledky prvotní diagnózy, začne mít zlost. V analogii civilizačního kolapsu odpovídá hněv zlobě, která se projevovala (a stále ještě projevuje) na webových diskuzích i cílenými a placenými články na objednávku, které popírají globální oteplování, včetně nenávistných aktivit (příkladně se jednalo aféru okolo krádeže osobních mailů klimatických vědců, jejich dezinterpretaci a zveřejnění – jak se před několika lety stalo).

Paralela třetí fáze je pozoruhodná. Tuto část autorka definuje jako fázi smlouvání. Pacient slibuje, vyjednává (někdy s neviditelnými protějšky), že se polepší, že již bude jíst zeleninu, nebude kouřit, nebude jíst nic tučného a naopak bude každodenně jezdit na kole, přestane s milenkami a alkoholem a spoustu dalších závazků, které se snaží vyměnit za uzdravení a delší život především proto, aby většinou žil dál jak doposud. To se projevuje v individuálním chování především u těch, kteří prošli fáze předešlé. V ohrožené společnosti se tato fáze projevuje sliby ekologičtějšího života, pokud možno bez jakékoliv hlubší změny spotřebního životního stylu.

Odsouvat skutečná řešení. Na platformě smlouvání patrně ustrnuly dnešní ekologické programy politických stran, které se snaží vyjednávat se Zemí ústupky při zachování současného způsobu života v bohatých průmyslových zemích.

Čtvrtá fáze je deprese, která bývá u pacientů spojena se strachem, smutkem a úzkostí. Fáze deprese se zatím u naší nemocné civilizace nijak neprojevuje, protože se většina veřejnosti ještě nepřehoupla přes první tři fáze. Samozřejmě již i dnes lze potkat jedince, kteří ze stavu světa cítí tíseň a jsou smutní z jejího směřování.

Teprve s těmi lidmi, kteří v poslední fázi přijmou fakt zásadního ohrožení a vlastní smrti, je možno začít léčení a smysluplné řešení. Teprve tato fáze skýtá možnost konstruktivního řešení. Je to fáze přijetí. S ohledem na to, že nemůžeme čekat na úplnou proměnu společenského vnímání, měli bychom udržitelnost plánovat s těmi, kteří zásadní ohrožení přijali jako skutečnost a nejsou touto skutečností paralyzováni.

Autor: Milan Smrž | středa 15.11.2017 13:00 | karma článku: 8.73 | přečteno: 367x

Další články blogera

Milan Smrž

Co se stalo s Energiewende v Německu?

V Německu se v posledních letech zastavila Energiewende - energtická proměna, která měla za cíl změnit fosilně jaderný koncept obnovitelnou energetikou. Co bylo příčinou? Změna podnebí, vysoká cena nebo politické rozhodnutí?

29.2.2020 v 9:38 | Karma článku: 19.80 | Přečteno: 1159 | Diskuse

Milan Smrž

Zeman, Kubera a Vondráček o klimatu a energii – prolhané novoroční poselství

Vysocí ústavní činitelé nám ve svých novoročních projevech popřáli všechno nejlepší do nového roku, nicméně jejich poselství do let dalších je ve svých důsledcích více než tristní.

16.1.2020 v 20:53 | Karma článku: 16.89 | Přečteno: 903 | Diskuse

Milan Smrž

Otevřený dopis ministru Karlu Havlíčkovi

Je koncept české energetiky negující nejnovější trendy zárukou přijatelné budoucnosti? Máme u nás výjimečné podmínky, nesvítí, nefouká a neroste? A nebo leží problém jinde?

10.11.2019 v 8:05 | Karma článku: 10.09 | Přečteno: 552 | Diskuse

Milan Smrž

Zajímá středoškoláky z Plzně udržitelnost?

Před měsícem jsem měl přednášku na plzeňském gymnázium Františka Křižíka pro asi 140 studenek a studentů. Vyzval jsem je, aby mě poslali otázky z oblasti energetiky, klimatu a udržitelnosti. Zde jsou otázky i odpovědi.

29.5.2019 v 17:46 | Karma článku: 14.86 | Přečteno: 945 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Zdenek Jandejsek

Zemědělské minimum pro „zelené teroristy“ dnes o hospodaření v krajině z pohledu ekologie

Velká část „zelených teroristů“ mluví o nutnosti snižování živočišné výroby z důvodu velké uhlíkové stopy. Domnívám se, že to neplatí pro Českou republiku, protože v sousedním Německu je intenzita výroby 2,5 až 5 krát vyšší...

17.3.2020 v 17:36 | Karma článku: 25.09 | Přečteno: 594 | Diskuse

Zdenek Jandejsek

Zemědělské a potravinářské minimum pro „zelené teroristy“ dnes o soběstačnosti

Když hodnotím české zemědělství z pohledu dosahovaných výsledků v užitkovosti a chovu jednotlivých druhů a kategorií zvířat, můžu konstatovat, že je na velmi vysoké úrovni. Skutečně patříme v rámci EU mezi ty nejúspěšnější země.

16.3.2020 v 18:02 | Karma článku: 26.12 | Přečteno: 785 | Diskuse

Dušan Póč

Spalovna podruhé. Tentokrát dávající smysl

Ukázalo se, že také uvnitř vsetínské radnice se mohou zrodit skvělé nápady. Asi se najdou ti, kteří mi nebudou věřit, že to myslím vážně. Ale já to opravdu ironicky nemyslím. To mně se líbící vnuknutí nese název spalovna...

16.3.2020 v 11:32 | Karma článku: 10.58 | Přečteno: 289 |

Jan Provazník

Koronavirus – trest boží?

Někteří lidé zejména v silně katolicky orientovaných zemích mají tendenci vnímat současné problémy spojené s virovou pandemií jako jakýsi trest shůry za naše „hříchy“.

15.3.2020 v 22:11 | Karma článku: 11.13 | Přečteno: 373 | Diskuse

Barbora Topinková

Koronavirus neumí plavat kraula!

Pandemie přiškrcuje dech i peněženky, uzavírá školy, divadla i hranice. Zachovejte paniku s chladnou hlavou, hydrogeologie má pro vás ohledně koronaviru dobré zprávy!

12.3.2020 v 8:02 | Karma článku: 25.17 | Přečteno: 898 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 902

Působil jsem na katedře energetiky VŠCHT. Jsem autor a spoluautor desítek odborných publikací a patentů a od roku 2003 viceprezident evropské asociace EUROSOLAR, usilující o úplnou náhradu fosilních a jaderných zdrojů obnovitelnými. Účastník rozvojových projektů v Zambii 2005-2010. Baví mě ekologická výchova a práce s mládeží.

Kdybyste se chtěli dozvědět víc o obnovitelné energetice,  o její perspektivě i o zásadních limitách současné civilizace, rád k vám přijedu na přednášku s diskuzí. Napište na: milan.smrz(et)eurosolar.cz

Najdete na iDNES.cz