Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Otevřený dopis k referendu o větrných turbínách v Líšťanech u Loun

Dne 22.března proběhlo v obci Líšťany na Lounsku referendum o výstavbě větrných elektráren. Jen třetina hlasovala pro. Doufejme, že občané za dva roky názor změní. Nebo budeme raději spoléhat na drahou jadernou energii?

EUROSOLAR.CZ – národní sekce evropské asociace pro obnovitelnou energii 

 

U půjčovny 8/1353, 110 00 Praha 1,www.eurosolar.cz, milan.smrz@eurosolar.cz

 

Obecní úřad Líšťany

U Svatého Jána 100

Líšťany, 440 01 Louny 

 

OTEVŘENÝ DOPIS OBČANŮM LÍŠŤAN 

 

Vážení občané obce Líšťany,

 

 píši vám v návaznosti na právě proběhlé referendum, v němž jste odmítli výstavbu větrných elektráren na svém katastru. Je to vaše nezadatelné právo, které jste využili, jak doufám, podle svého nejlepšího přesvědčení. Nevím, jaké pohnutky vás vedly k vašemu rozhodnutí. Dovolte mi nicméně, abych uvedl některé skutečnosti ohledně větrné energie, především abych se pokusil vyvrátit některé možné námitky proti tomuto způsobu výroby elektřiny. 

 

Větrná energie je jedním z nejefektivnějších způsobu výroby elektřiny, které naše civilizace v tuto chvíli zná. Na rozdíl od všech současných zdrojů výroby elektřiny se energie potřebná na výstavbu a provoz větrných elektráren, včetně likvidace, nejrychleji vrátí vlastní výrobou elektřiny. Tato veličina se nazývá energetická návratnost a u větrných elektráren se pohybuje v rozmezí několika měsíců, pravidelně od půl do tří čtvrtě roku. Tak rychlou energetickou návratnost nemá žádný jiný zdroj elektřiny. Větrná energie má současně nejnižší emise skleníkových plynů vztažené na celý cyklus. 

 

Dalším mimořádně pozitivním parametrem větrné výroby elektřiny je rychlost, s níž lze elektrárnu vybudovat a připojit k síti. Tato doba je zásadně kratší než u jakéhokoliv jiného energetického zdroje s výjimkou fotovoltaiky.

 

 Namítá se, co s dosloužilou elektrárnou a často se uvádí, že obrovské listy větrné elektrárny nelze recyklovat, a proto se musí skládkovat jako odpad. Je pravdou že to byl užívaný postup, v ale současnosti existuje několik způsobů, jak staré listy elektráren ekologicky využít anebo jejich materiál přímo recyklovat. Bylo navrženo a již se provádí spalování rozdrcených starých listů větrných elektráren v cementářských pecích(1), kdy lze jednotlivé komponenty využít jednak jako palivo nahrazující fosilní vstup, jednak jako vsázkový materiál, počítaje v to skleněná vlákna v kompozitní pryskyřici anebo oxid vápenatý používaný jako plnivo. Jiným způsobem je dekompozice pryskyřice a její opětovné využití(2).Ve výzkumu jsou také listy větrných elektráren vytvořené z cukrů odpadní biomasy, která může být po skončení životnosti biologickým způsobem recyklována(3). Současná životnost lopatek větrných elektráren je asi 20 let, není tedy pravdou, že se musí každých několik let měnit. 

 

Další častou námitkou proti větrné energii je střet s avifaunou. Na toto téma bylo realizováno několik dlouhodobých studií a sledování z nichž jasně vyplynulo, že ptáci se dovedou velmi efektivně vyhýbat rotujícím lopatkám. Švédská energetická firma Vattenfall vedla dvouletý výzkum kamerami a radary v Severním moři a během této doby nezaregistrovala žádný střet ptáka s rotujícím listem větrné elektrárny(4). Obdobné výsledky přináší statistická studie vermontské univerzity, která zjistila, že sice existuje určitý počet ptáků zabitých větrnou elektrárnou na pevnině, ale počet těchto obětí dosahuje méně než 1 % z obětí zapříčiněných zdivočelými kočkami nebo skleněnými fasádami vysokých domů, a to i v modelovém případě úplného k zásobování Spojených států pouze větrnou energii(5)(6).

 

Někdy se rovněž hovoří o vlivu infrazvuku. Tímto tématem se nedávno zabývala dvakrát slepá studie vlivu infrazvuku na spánek a chování obyvatel a v této studii nebyl žádný efekt potvrzen(7).

 

Větrná energie je čistým zdrojem elektřiny a je nezbytným doplňkem fotovoltaiky. Slunce, jak dobře víme, svítí především v letních měsících, zatímco charakteristika výkonu větru je právě opačná a nejvíce fouká v zimě a v přechodných obdobích.

 

 Rovněž potřeba plochy nutná pro větrné elektrárny vztaženo na výkon je jedna z nejmenších. Bylo vypočteno že pro úplné zásobování světa větrnou energií spolu s fotovoltaikou by byly potřeba malé jednotky procent zemského povrchu, tedy méně, než je potřeba pro fosilní doly a celý zpracovatelský průmysl fosilní a jaderné energie. K tomu je třeba dodat, že 98 % plochy větrného parku zůstává k dispozici pro zemědělské účely(8).

 

 Určitou váhu samozřejmě má i estetické působení v krajině. Je třeba přihlédnout k tomu, že se jedná o nový prvek v krajině, což může vyvolat primární nevůli, a v tomto ohledu je třeba porovnat vizuální působení větrných elektráren s ostatními atributy moderní civilizace. 

 

Pakliže chceme účinně bojovat proti klimatické změně musíme se spolehnout na rychle stavěné decentrální obnovitelné zdroje, a nikoliv na jaderné elektrárny jejichž cena a doba výstavby je pravidelně vyšší a delší, než byly původní předpoklady. 

 

 

Milan Smrž, předseda národní sekce a viceprezident evropské asociace EUROSOLAR

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Milan Smrž | neděle 24.3.2024 9:47 | karma článku: 9,77 | přečteno: 569x
  • Další články autora

Milan Smrž

České jaderné plány jsou špatným politickým rozhodnutím

K lednu 2024 se přihlásilo 25 zemí k programu ztrojnásobení jaderné výroby, z toho pět zemí, které jádro nemají. Tento slib je v protikladu se současným stavem jaderné energetiky, s cenovým vývojem i rostoucí délkou výstavby.

9.5.2024 v 11:19 | Karma: 7,42 | Přečteno: 447x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Také jste proti Green Dealu?

Protesty zemědělců v Evropě i mnoho příspěvků na sociálních sitích nesou pečet protestu proti Green Dealu. Kdo tomu tleská?

3.3.2024 v 22:32 | Karma: 21,97 | Přečteno: 6099x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Greenwashing v Dubaji

Po téměř 30 letech nepřinesly klimatické konference COP žádný hmatatelný výsledek. Řeči se vedou a emise rostou. V čím zájmu se tak děje? Může jádro být řešením? Nebo lokální iniciativy přinášející instalace zdrojů a akumulace?

2.1.2024 v 9:12 | Karma: 9,86 | Přečteno: 1456x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Patrně již nejsme racionální bytosti

Otázkou ovšem je, zda jsme vůbec někdy racionální byli, nebo jestli nám ve sebezničujícím rozletu bránil jenom nedostatek technologií a masmediální masáže

19.11.2023 v 17:41 | Karma: 8,58 | Přečteno: 310x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Materiály limitou obnovitelné energie?

Máme dostatek drahých materiálů na výstavbu obnovitelných zdrojů? Máme dost lithia pro akumulátory a dost neodymu pro permanentní magnety elektromotorů a větrných elektráren? Nevadí, že jsou v Číně? Máme jiná řešení?

13.10.2023 v 11:22 | Karma: 6,36 | Přečteno: 322x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

NATO určilo červené linie. Má dva scénáře zásahu proti Rusku, píší média

6. května 2024  12:35

Premium Severoatlantická aliance připravila krizové scénáře „červených linií“, při jejichž překročení...

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Na Ukrajině se už vykládá pomoc z amerického miliardového balíku

13. května 2024  22:27

Americká vojenská pomoc pro Ukrajinu v rámci balíku, který Kongres schválil koncem dubna, již...

Při hromadné nehodě na Karlovarsku zemřel člověk, další čtyři se zranili

13. května 2024  16:13,  aktualizováno  21:35

Vážná dopravní nehoda dvou osobních a nákladního vozidla uzavřela silnici I/6 u Čichalova na...

VIDEO: Bouřka strhla na lidi v Bombaji obří billboard. Desítky jich uvěznil

13. května 2024  21:28

Nejméně osm lidí zahynulo v indické Bombaji po pádu obřího billboardu, který v pondělí strhla...

Američana zadrželi v Istanbulu s 1 500 štíry a pavouky, přitom měl povolení

13. května 2024  19:13,  aktualizováno  21:08

Turecká policie zatkla muže, který se podle ní pokoušel ze země propašovat vzácné jedovaté pavouky...

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...

  • Počet článků 60
  • Celková karma 13,05
  • Průměrná čtenost 1002x
Působil jsem na katedře energetiky VŠCHT. Jsem autor a spoluautor desítek odborných publikací a patentů a od roku 2003 viceprezident evropské asociace EUROSOLAR, usilující o úplnou náhradu fosilních a jaderných zdrojů obnovitelnými. Účastník rozvojových projektů v Zambii 2005-2010. Baví mě ekologická výchova a práce s mládeží.

Kdybyste se chtěli dozvědět víc o obnovitelné energetice,  o její perspektivě i o zásadních limitách současné civilizace, rád k vám přijedu na přednášku s diskuzí. Napište na: milan.smrz(et)eurosolar.cz

Seznam rubrik